Владимир Урошевић  - Звонимир Ивановић

 

УДК: 004.738.5

Примљено: 23. јануар 2010.

Стручни чланак

 

 

УЛОГА ИНТЕРНЕТА КОД АНГАЖОВАЊА ПОСРЕДНИКА У ПРЕУЗИМАЊУ ПРОTИВПРАВНО ПРИБАВЉЕНЕ РОБЕ И НОВЦА ИЗВРШЕЊЕМ КРИВИЧНИХ ДЕЛА ВИСОКОТЕХНОЛОШКОГ КРИМИНАЛА

 

Због начина на који функционише Интернет пружа извршиоцима кривичних дела из области високотехнолошког криминала прилагодљив и практичан амбијент за извршење кривичних дела, уз велике могућности за скривањe идентитета. Најрањивији тренутак за извршиоце кривичних дела, који користе благодети интернета у злоупотреби платних картица, је тренутак у коме су принуђени да преузимajу противправно стечени новац или робу. Да би избегли да буду откривени приликом трансфера новца или робе или њиховог преузимања извршиоци кривичних дела из ове области ангажују већи број лица, различитих интересовања и социјалног статуса, која доводе у заблуду да им помогну да подигну робу или новац преко својих рачуна у њихово име, уз одређену надокнаду (или из неких других, најчешће емотивних разлога), те да им тај новац или робу након тога пошаљу на унапред одређени рачун или адресу. Ова лица врло често нису свесна која је њихова улога и у заблуди су да раде легалан посао, што даје посебну димензију овом акту како за извриоца тако и за жртву заблуде. Методом социјалног инжињеринга преко Интернета свакодневно се ангажује велики број лица за ове сврхе, а са појавом социјалних мрежа овај вид скривања идентитета извршилаца, у овој фази извршења кривичних дела, доживео је значајну експанзију. Корисници Интернета у Републици Србији такође су изложени ризику који настаје као последица наведених криминалних активности извршилаца кривичних дела из области високотехнолошког криминала.

Кључне речи: компјутерска превара; превара са кредитним картицама; "money mules"; друштвени инжињеринг; високотехнолошки криминал у РС.