Dr Zoran Jovanović,*  

                                                                                              Primljeno: 25.03.2016.

                                                                                              UDK 342.25

UDK 35.07/.072

UDK 338.465

Pregledni naučni članak

 

 

KARAKTERISTIKE NOVOG JAVNOG MENADžMENTA U POJEDINIM EVROPSKIM ZEMLjAMA**

 

 Novi javni menadžment - New Public Management (NPM) - je termin koji se koristi u mnogim zemljama širom sveta. Naizgled, on opisuje globalni trend određenog tipa upravne reforme, mada brzo postaje jasno da u različitim upravnim okruženjima, on ima različita značenja. Čak i u akademskom svetu još nema saglasnosti o tome šta ovaj termin označava. Reforme javnog menadžmenta javljaju se u širokoj lepezi oblika, u različitim kontekstima uključujući i veoma različite nacionalne prioritete i potrebe. Model javne uprave, baziran na novom javnom menadžmentu, izveden je iz modela uprave kao javne službe. Njega karakteriše jednakost u tretmanu sa građanima, zahtev društvene pravednosti, odgovornost za sopstveno delovanje i delovanje podređenih, izvršavanje javnih programa i davanje prednosti potrebama građana pred potrebama uprave. Ovakav, u osnovi demokratski pristup, zahteva promene u javnoj upravi, a pre svega, zahteva izgradnju promenjivih struktura, suprotno stabilnosti tradicionalne birokratije. Predmet analize rada je novi javni menadžment u sledećim evropskim zemljama: Nemačkoj, Francuskoj, Švajcarskoj i  Holandiji.

Ključne reči: novi javni menadžment, reforma javne uprave, lokalna samouprava, javni sektor, javne usluge, marketizacija



* Docent Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu,  zjovanovic@jura.kg.ac.rs

** Rad je rezultat istraživanja na projektu Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu: "Usklađivanje pravnog sistema Srbije sa standardima Evropske Unije", koji se finansira iz sredstava Fakulteta.