Dr Radoje Brković*

Pregledni naučni članak

UDK: 614.253.8:341.2

MEĐUNARODNI I EVROPSKI PRAVNI OKVIRI POVERLjIVOSTI PODATAKA S POSEBNIM OSVRTOM NA PODATKE O ZDRAVSTVENOM STANjU PACIJENTA[1]

Rad primljen: 20. 08. 2019.

Rad ispravljen: 16. 09. 2019.

Rad prihvaćen za objavljivanje: 16. 09. 2019.

 

Pravo na zaštitu privatnosti pacijenata je dosta kompleksno, jer se odnosi na poverljivost i privatnost činjenica o zdravstvenom stanju pacijenata, medicinskom položaju, postupku lečenja, perspektivama izlečenja, porodičnim prilikama i sl. U današnjim uslovima informaciono-komunikacionih tehnologija vrlo je važno utvrditi pod kojim uslovima mogu, a pod kojim moraju, podaci o zdravstvenom stanju, pre svega zaposlenih osiguranika kao pacijenata, biti dostupni, u najširem smislu, javnosti (drugim zdravstvenim radnicima, članovima uže porodice, nadležnim javnim telima, sudovima i sl.). Važno je utvrditi granice zaštite osetljivih podataka o zdravstvenom stanju pacijenata. Potrebno je obezbediti pravne garancije o zaštiti podataka pacijenata, a u vezi sa obradom podataka o njegovom zdravstvenom stanju i slobodnim protokom takvih podataka. Radi realizacije zaštite prava privatnosti pacijenata, odgovorni su zakonodavna tela, sudovi, medicinska etika i subjekti infromatičkih delatnosti. U radu ćemo navesti najvažnije međunarodne i evropske standarde, koji se odnose na gore navedena pitanja.

Ključne reči: pacijent, zdravstvena zaštita, međunarodni akti, evropski standardi.



* Redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu,  rbrkovic@jura.kg.ac.rs

[1] Rad je napisan u okviru projekta Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu “21. vek – vek usluga i uslužnog prava”, br. 179012, koji finansira Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.