Dr Veljko Turanjanin*

Pregledni naučni članak

UDK: 341.231.14:343.125-053.2

LIŠENjE SLOBODE MALOLETNIH MIGRANATA SA I BEZ PRATNjE PREMA STAVOVIMA EVROPSKOG SUDA ZA LjUDSKA PRAVA[1]

Rad primljen: 07. 11. 2019.

Rad ispravljen: 22. 11. 2019.

Rad prihvaćen za objavljivanje: 09. 12. 2019.

 

Autor u radu objašnjava jedno od najproblematičnijih pitanja migrantske krize, a to je lišenje slobode deteta migranta koje nema pratnju na svom migrantskom putu. Položaj migranata u krizi koja je pogodila Evropu sam po sebi nije jednostavan, ali ga čini još težim činjenica da često sa punoletnim migrantima putuju i deca, a najteži aspekt ove pojave svakako čine deca migranti koja putuju bez pratnje. Države koje su najviše pogođene prilivom dece bez pratnje su Grčka i Malta. Članom 5. Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda taksativno su navedeni osnovi po kojima neko lice može biti lišeno slobode, a poslednjih godina Evropski sud za ljudska prava je detaljno elaborirao osnov za određivanje pritvora migrantima. Autor u radu je najveću pažnju posvetio stavovima ovog suda kada su u pitanju deca migranti sa i bez pratnje analizirajuće sve presude donete do jula meseca 2019. godine, a o tome koliko je težak njihov položaj dovoljno govori činjenica da je u svim presudama Sud našao povrede konvencijskih prava prilikom njihovog lišenja slobode.

Ključne reči: deca migranti bez pratnje, deca migranti sa pratnjom, lišenje slobode, migrantska kriza, Evropska konvencija o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda, jurisprudencija Evropskog suda za ljudska prava. 



* Docent Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu, vturanjanin@jura.kg.ac.rs.

[1] Rad je napisan u okviru projekta Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu Usklađivanje pravnog sistema Srbije sa standardima Evropske unije.