Dr Žarko Đorić*

Stručni članak

UDK: 340.131(100)

doi: 10.46793/GP.1202.069DJ

IZAZOVI I KAPACITETI JAVNOG UPRAVLJANJA U ZEMLJAMA BRIKS-A

Rad primljen: 07. 09. 2021.

Rad ispravljen: 22. 12. 2021.

Rad prihvaćen za objavljivanje: 29. 12. 2021.

 

Rastuće nezadovoljstvo procesom modernizacije u novije vreme dovelo je do pojave novog koncepta: javnog upravljanja. U celini uzev, javno upravljanje smatra se presudnim za postizanje održivog razvoja i inkluzivnog rasta, osnaživanje odgovornosti vlada prema svojim građanima i za uspešno rešavanje izazova povezanih sa korupcijom. U ovom radu ispitujemo različite pokazatelje kvaliteta upravljačkih performansi svake države članice BRIKS-a na osnovu izveštaja relevantnih međunarodnih organizacija, pri čemu treba podsetiti da je Brazil mlada demokratija, Kina je jednopartijska autoritarna država koja sprovodi liberalne ekonomske reforme, Indija je stara demokratija sa kolonijalnim nasleđem, a Rusija je mlada demokratija sa autoritarnim tendencijama. Za potrebe rada korišćena je metoda studije slučaja, a glavni nalaz do koga se došlo jeste taj da zemlje BRIKS-a karakteriše izuzetno nizak nivo kvaliteta javnog upravljanja, sa posebnim manjkavostima koji se manifestuju u domenu vladavine prava, koju je u narednom periodu potrebno značajno i suštinski unaprediti.

Ključne reči: BRIKS, javno upravljanje, vladavina prava.

I UVOD

Promene u savremenom društvu, uzrokovane globalizacijom, ekonomskom konkurencijom, društvenim i političkim previranjima, tehnološkim promenama, globalnim zagrevanjem, iscrpljivanjem prirodnih resursa itd., dovele su i do promena u pristupu kreiranju i sprovođenju javnih politika, pri čemu se sve više ističe horizontalna dimenzija, odnosno saradnja različitih društvenih aktera i struktura u procesu kolektivnog odlučivanja. U tom kontekstu, javno upravljanje (eng. public governance) predstavlja složen proces kolektivnog upravljanja privredom i društvom, koji pored države uključuje i druge društvene aktere poput poslovnog sektora, sindikata, profesionalnih udruženja, građana, nevladinih organizacija, koji su u međusobnom odnosu strukturne interakcije. Rastući značaj koncepta javnog upravljanja u društvenim naukama utemeljen je na pretpostavci da je kvalitet javnog upravljanja jedan od odlučujućih faktora ekonomskog razvoja i društvenog blagostanja.

S druge strane, BRIKS (eng. BRICS) je akronim za udruživanje pet glavnih rastućih nacionalnih ekonomija, koje se nalaze u različitim delovima sveta: Brazilu, Rusiji, Indiji, Kini i Južnoj Africi. I pored visokih stopa privrednog rasta u ovim zemljama, po kijma su i prepoznatljive društveni razvoj nije išao u korak sa naglašenim ekonomskim razvojem koji su doživele ove zemlje, što je rezultiralo sve većom „potražnjom” za dobrim praksama upravljanja i demokratske participacije.[1]

U radu se pošlo od bazične pretpostavke koja glasi: Zemlje BRIKS-a karakteriše izuzetno nizak nivo kvaliteta javnog upravljanja, sa posebnim slabostima koje se ispoljavaju u oblasti vladavine prava. Za ispitivanje navedene pretpostavke korišćena je metodologija kvalitativnog karaktera, uz sagledavanje relevantnih sekundarnih izvora publikovanih od strane međunarodno prepoznatiljivih međunarodnih organizacija koje se sistematski bave ovom problematikom.

Rad je struktuiran tako da obuhvata četiri dela, koji čine logički povezanu celinu. U prvom delu razmatraju se teorijski aspekti koncepta javnog upravljanja. U drugom delu, akcenat je na analizi kvaliteta i performansama javnog upravljanja u posmatranim zemljama prema dobro poznatoj metodologiji Svetske banke. U trećem delu rad se bavi detaljnijim procenjivanjem kvaliteta javnog upravljanja po pojedinačnim zemljama BRIKS-a, dok se u četvrtom delu nude preporuke za pobošljanje stanja u ovoj oblasti u istim.

II JAVNO UPRAVLJANJE - TEORIJSKI FUNDAMENTI

Javno upravljanje, kao sredstvo razvojne politike i prakse, je složen i multidimenzionalan koncept koji razbija tradicionalne forme vlasti (centralizovane, hijerarhijske i vertikalne) i čini ih decentralizovanim, horizontalnim i otvorenim. U celini uzev, u konceptu javnog upravljanja ideal "minimalističke države" zamenjen je maksimom "efektivne države". Izraz upravljanje (eng. governance) označava novi oblik veze politike, uprave i društva, koji se više ne zasniva na isključivoj dominaciji sfere politike u odnosu na horizontalnu sferu društva.

Ne postoji opšteprihvaćena definicija javnog upravljanja. Jedna od najčešće citiranih je definicija UNDP-a, koja kaže da je javno upravljanje: upotreba ekonomskih, političkih i administrativnih ovlašćenja za upravljanje državnim poslovima na svim nivoima. To uključuje mehanizme, procese i institucije kroz koje građani i grupe artikulišu svoja interesovanja, ostvarivanje svojih zakonskih prava, ispunjavanje obaveza i posredovanje u njihovim razlikama.[2] Javno upravljanje ima 8 glavnih karakteristika. Ono je participativno, konsenzusno orijentisano, odgovorno, transparentno, responzivno, efikasno i efektivno, fer i inkluzivno i počiva na vladavini prava.

U cilju potpunije analize, koncept upravljanja može se raščlaniti na tri osnovne dimenzije: 1. ekonomsku (misli se na strukturu i funkcionisanje institucija koje podržavaju ekonomske aktivnosti i ekonomske transakcije putem zaštite svojinskih prava, sprovođenja ugovora i preduzimanja kolektivnih akcija); 2. političku (tiče se legitimnosti vlade, odgovornosti vlasti, poštovanja ljudskih prava i vladavine prava) i 3. društvenu (odnosi se na izgradnju, jačanje i promovisanje demokratskih institucija, kao i tolerancije u čitavom društvu, gde je akcenat na jednakosti, inkluzivnosti i usmerenosti ka konsenzusu).

U procesu javnog upravljanja glavni akteri su građani, vlada, birokratija, poslovni sektor i mediji. Javno upravljanje uključuje donošenje zakona, izgradnju institucija, regulaciju i administraciju. Danas su akademici, naučnici i istraživači jednoglasni u tezi da javno upravljanje igra važnu ulogu u transformaciji predatorske države u razvojnu državu. Zbog toga briga za javno upravljanje privlači pažnju kreatora politike i građana.

III ANALIZA KVALITETA JAVNOG UPRAVLJANJA U ZEMLJAMA BRIKS-a PREMA METODOLOGIJI SVETSKE BANKE

Otkako ih je 1996. godine prvi put publikovala Svetska banka, Svetski indikatori upravljanja (Worldwide Governance Indicators - WGI) jedan su od najčešće korišćenih pokazatelja kvaliteta javnog upravljanja. Ovi pokazatelji uključuju: 1. Slobodu izražavanja i odgovornost; 2. Političku stabilnost i odsustvo nasilja/terorizma; 3. Efikasnost vlade; 4. Regulatorni kvalitet; 5. Vladavinu prava i 6. Kontrolu korupcije. Indikatori kvaliteta upravljanja kreću se od -2,5 (slaba) do 2,5 (snažna) učinkovitost upravljanja.

Sloboda izražavanja i odgovornost (eng. Voice and accountability) odražava percepciju u kojoj meri građani učestvuju u izboru svoje vlade, kao i slobodu izražavanja, slobodu udruživanja i slobodu medija. Glavni trendovi ovog pokazatelja u zemljama BRIKS-a prikazani su na grafikonu 1.

 

Grafikon 1. Sloboda izražavanja i odgovornost, zemlje BRIKS-a, odabrane godine, 1996-2018

Izvor: WGI dataset/The World Bank, dostupno na: https://info.worldbank.org/governance/wgi/

 

Politička stabilnost i odsustvo nasilja/terorizma (eng. Political stability & no violence/terrorism) meri percepciju verovatnoće političke nestabilnosti i/ili politički motivisanog nasilja, uključujući terorizam. Glavni trendovi ovog pokazatelja u zemljama BRIKS-a prikazani su na grafikonu 2.

Grafikon 2. Politička stabilnost i odsustvo nasilja/terorizma, zemlje BRIKS-a, odabrane godine, 1996-2018

Izvor: WGI dataset/The World Bank, dostupno na: https://info.worldbank.org/governance/wgi/

Efikasnost vlade (eng. Government effectiveness) odražava percepciju kvaliteta javnih usluga, kvaliteta državne službe i stepena njene nezavisnosti od političkih pritisaka, kvalitet formulisanja i sprovođenja politike i verodostojnost posvećenosti vlade takvim politikama. Glavni trendovi ovog pokazatelja u zemljama BRIKS-a prikazani su na grafikonu 3.

Grafikon 3. Efikasnost vlade, zemlje BRIKS-a, odabrane godine, 1996-2018

Izvor: WGI dataset/The World Bank, dostupno na: https://info.worldbank.org/governance/wgi/

 

Regulatorni kvalitet (eng. Regulatory Quality) odražava percepciju sposobnosti vlade da formuliše i primenjuje zdrave politike i propise koji podstiču razvoj privatnog sektora. Glavni trendovi ovog pokazatelja u zemljama BRIKS-a prikazani su na grafikonu 4.

Grafikon 4. Regulatorni kvalitet, zemlje BRIKS-a, odabrane godine, 1996-2018

Izvor: WGI dataset/The World Bank, dostupno na: https://info.worldbank.org/governance/wgi/

 

Vladavina prava (eng. Rule of law) odražava percepciju u kojoj meri akteri u društvu imaju poverenja i poštuju se pravila društva, posebno u domenu kvaliteta izvršenja ugovora, svojinskih prava, policije i sudova, kao i verovatnoće kriminala i nasilja. Glavni trendovi ovog pokazatelja u zemljama BRIKS-a prikazani su na grafikonu 5.

Grafikon 5. Vladavina prava, zemlje BRIKS-a, odabrane godine, 1996-2018

Izvor: WGI dataset/The World Bank, dostupno na: https://info.worldbank.org/governance/wgi/

 

Kontrola korupcije (eng. Control of corruption) odražava percepciju u kojoj se meri javna vlast vrši u privatnu korist, uključujući i sitne i krupne oblike korupcije, kao i „zarobljenost” države od strane elita i privatnih interesa. Glavni trendovi ovog pokazatelja u zemljama BRIKS-a prikazani su na grafikonu 6.

Grafikon 6. Kontrola korupcije, zemlje BRIKS-a, odabrane godine, 1996-2018

Izvor: WGI dataset/The World Bank, dostupno na: https://info.worldbank.org/governance/wgi/

 

U celini uzev, na osnovu prethodnih nalaza kvalitet javnog upravljanja među zemljama BRIKS-a nije visok, i postoje značajni problemi i prostor za napredak. Naročito deficiti vladavine prava predstavljaju dalje izvore destabilizacije u zemljama BRIKS-a, pa je u narednom peroiodu neophodna veća angažovanost na zaštiti svojinskih prava i jačanju vladavine prava. Osim toga, različite vrste korupcije, uključujući sitnu korupciju, korupciju srednjeg nivoa, trgovinu uticajem i neformalne patronažne mreže, koje utiču na poslovne transakcije, uključujući efekat korupcije na strane investitore, pa čak i „zarobljenost” države, itekako karakterišu svaku od zemalja BRIKS-a. Stoga borba protiv korupcije i doslednost vladavine prava nisu samo važni za efikasno sprovođenje politike u ovim zemljama; oni su od suštinskog značaja za obezbeđivanje stabilnosti i legitimiteta političkog sistema.

IV PROCENJIVANJE KVALITETA JAVNOG UPRAVLJANJA PO POJEDINAČNIM ZEMLJAMA BRIKS-a

Slobode u svetu (Freedom in the World) je godišnji globalni izveštaj o političkim pravima i građanskim slobodama za svaku zemlju pojedinačno i odabranu grupu teritorija. Fridom Haus (Freedom House), organizacija koja publikuje pomenuti izveštaj, radi na odbrani ljudskih prava i promociji demokratskih promena sa fokusom na politička prava i građanske slobode. Na individualne slobode - u rasponu od prava glasa do slobode izražavanja i jednakosti pred zakonom - mogu da utiču države ili nedržavni akteri. U Tabeli 1 dat je globalni skor sloboda za zemlje BRICS-a.

Tabela 1. Globalni skor sloboda za zemlje BRICS-a

Zemlja

Ukupan skor i status

Politička prava

Građanske slobode

Brazil

 75 Slobodna

31

44

Kina

 10 Neslobodna

-1

11

Indija

 71 Slobodna

34

37

Rusija

 20 Neslobodna

5

15

Južna Afrika

 79 Slobodna

33

46

Izvor: https://freedomhouse.org/countries/freedom-world/scores

U Rusiji vlada pokazuje značajne slabosti u oblasti upravljačkih sposobnosti. Putinova redovna, direktna intervencija i uticaj („čvrsta ruka”, „snažno predsedavanje”, „vertikalna moć”, „hiper-legalizam”), umanjuju strateški kapacitet centralne vlade i efikasnost međuministarske koordinacije. Rusiju odlikuje nizak kvalitet investicione klime, sistemska korupcija i selektivna vladavina prava, pri čemu su institucije neefikasne, konkurencija je ograničena (relativno zatvoreno tržište sa visokim carinama), dok vlada ima preteranu ulogu (prevelika ekonomska regulacija). Ključni simptomi lošeg upravljanja u Rusiji odnose se na: nedostatak i/ili izopačenost vladavine prava, traganje za rentom, korupciju, slab kvalitet državne regulacije, raširenu zloupotreba javnih fondova i sveopštu neefikasnost vlade. Odsustvo pozitivnih podsticaja za dobro upravljanje u savremenoj ruskoj državi pravda se sledećim razlozima[3]: 1. pravni okviri, uspostavljeni bezbrojnim zakonima, uredbama i instrukcijama, doprineli su fenomenu „prekomerno-uređene države”, koja kombinuje vrlo visoku gustinu nekvalitetnih državnih propisa sa širokim diskrecionim pravom regulatornih agencija i državnih nadzornih organa; 2. Drugi razlog neuspeha podsticaja za dobro upravljanje leži u izbornoj prirodi ruskog autoritarizma, koji u velikoj meri zavisi od političkih, a ne ekonomskih performansi „vertikale moći“. Učinak regionalnih i opštinskih vlasti ocenjuje se prema izbornim rezultatima, a ne prema socijalno-ekonomskim dostignućima. Stavljanje političke lojalnosti iznad profesionalne efikasnosti služi kao Ahilova peta za brojne autoritarne režime, a Rusija nikako nije izuzetak. Pozitivni podsticaji (npr. Jaka reputacija, zvanične nagrade, mogućnosti za mobilnost u karijeri) mogu biti nedovoljno efikasni za promociju dobrog upravljanja. Nedostatak konkurencije među agentima za bolje performanse samo povećava proizvoljnost procena unutar „vertikale moći”. Stoga je teško očekivati sistematsko gajenje dugoročnih podsticaja za preduzetništvo i promociju javnog upravljanja u Rusiji. Premda je od strane ruskih vrhovnih lidera ponuđeno nekoliko recepata za unapređenje upravljačkih performansi u zemlji, koji se mogu sažeti kao miks tri glavna pravca ili 3D - deregulacija, digitalizacija i decentralizacija, oni su se ipak pokazali kao nesavršeni. Što se tiče deregulacije, ona u ruskom kontekstu ne može pružiti pozitivne podsticaje za poboljšanje kvaliteta javnog upravljanja per se, s obzirom na nedostatak transparentnog meritokratskog mehanizma za nagrade i napredovanje u karijeri u okviru državne strukture. Kada je u pitanju digitalizacija, u pozadini izolacionističkih trendova i opsednutosti ruskog rukovodstva pretnjama suverenitetu, ista se suočava sa brojnim političkim ograničenjima, koja su doprinela pokušajima „nacionalizacije” ruskog Interneta. Dalje, vlada nije u stanju da se odupre posebnim interesnim grupama, koje teže da prilagode algoritamsko upravljanje kako bi služilo njihovim sopstvenim interesima, što je teško kompaktibilno sa idejama o efikasnosti, nepristrasnosti i transparentnosti. Naposletku, algoritmi i onlajn usluge mogu poboljšati kvalitet javnog upravljanja samo ako su ovi mehanizmi komplementarni sa nepristrasnim i efikasnim upravljanjem van mreže, ali ne i ako su usmereni na njegovu supstituciju. Naposletku, nakon određenog talasa decntralizacije u zemlji, ista se pretvorila u svoju suprotnost gde je većina regiona i lokaliteta u zemlji postala u velikoj meri zavisna od centralne vlade, a njihova autonomija je znatno smanjena. Zbog toga su mnogi projekti i programi, usmereni na unapređenje regionalnog društveno-ekonomskog razvoja, gotovo osuđeni da budu veoma centralizovani. Jedno od privremenih rešenje je stvaranje specijalizovanih političkih i geografska područja koja uživaju preferencijalni tretman kao i određeni stepen decentralizacije i deregulacije koje su odobrile centralne vlasti.[4] Korupcija predstavlja konstantu ruske političke ekonomije. Korupcija u Rusiji povećava ekonomsku neefikasnost, narušava politički sistem i smanjuje legitimitet države. Korupcija se manifestuje kroz sledeće oblike:[5] a) Prvi oblik je upotreba prakse javnih nabavki za krađu sredstava od vlade preko precenjenih ugovora. Trenutni postupak nabavke, uspostavljen tokom 2000-ih, nudi brojne mogućnosti krađe. Aukcije se ili brzo najavljuju ili se uopšte ne objavljuju; ponuđačima je zabranjen pregled tehničke dokumentacije; a licitacijama se manipuliše da bi se osigurala nepravedna prednost insajderima; b) Drugi istaknuti način prikrivanja sistemske korupcije tiče se složenih ugovora o vlasništvu nad imovinom. Renacionalizacija komandnih visova ekonomije pod Putinom, kao što je centralizacija većine ruske proizvodnje nafte i gasa u Gazprom-u i Rosneft-u, otvorila je značajan prostor za mutne dogovore. Primera radi, profit od trgovine naftom zasenjen je neprozirnim sporazumima sa holding kompanijama u švajcarskom i kiparskom vlasništvu. Nečasno stečeni dobici od iznuđivanje ruskih preduzeća se preusmeravaju na offshore račune i v) Treći oblik korupcije je klasičan, manje prikrivena korupcija: sitno podmićivanje od strane građana i isplate preuzete od preduzeća. Najefikasniji lek za borbu protiv korupcije u Rusiji je povećana politička konkurencija.

U nastojanju da konsoliduju vlast i povećaju kontrolu nad ruskim elitama, predsednik i njegova vlada zapravo su stvorili autoritarno-birokratski sistem nomenklature koga karakteriše:[6]

• mala grupa ljudi u Savetu bezbednosti koja donosi odluke sa malo kontrole od strane predstavnika na saveznom ili regionalnom nivou;

• još izraženija uloga „silovika” (tj. političara koji su karijeru započeli u službama bezbednosti ili vojsci), dok je uloga pravosuđa postala slabija;

• dominacija vertikalnog nad horizontalnim odlučivanjem, što se između ostalog osigurava uklanjanjem starih kadrova i postavljanjem lojalnih mladih tehnokrata na visoke položaje;

• sve fleksibilnije tumačenje moralnih i pravnih normi za one koji su na vlasti u odnosu na obične građane.

I pored toga što ustav garantuje slobodu izražavanja, država direktno kontroliše najuticajnije medije.[7] To ne znači da u ruskim medijima nema kritike zvanične politike niti kontroverznih debata. Ali Kremlj definiše obim kontroverznih pitanja o kojima se može razgovarati. Kritički nastrojeni novinari i mediji često su izloženi administrativnom uznemiravanju, u vidu velikih novčanih kazni za klevetu ili intenzivne istrage državnih organa o izbegavanju poreza, između ostalog.[8] Postoje ozbiljni nedostaci u mehanizmu teže i protivteže između zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, sa podelom vlasti samo de jure. U ruskom sistemu, predsednik trenutno de facto kontroliše parlament. Zakonodavno telo svoju nadzornu funkciju vrši samo u vrlo ograničenom stepenu i nijedan zakon ne može biti usvojen bez prethodnog odobrenja Kremlja.[9]

U Indiji je na snazi čvrsta izborna demokratija sa konkurentnim višestranačkim sistemom na saveznom i državnom nivou, mada je politika omeđena korupcijom.[10] U indijskoj ekonomiji stvaranje novih preduzeća i dalje sprečavaju korupcija, nerazvijena infrastruktura i veliki administrativni teret koji opterećuje pokretanje i vođenje kompanija.[11] Sloboda izražavanja u Indiji zagarantovana je zakonom, ali zabrinjavaju slučajevi ubistava novinara koja su se dogodila u poslednjem posmatranom periodu.[12] Zakonodavnu kontrolu izvršne vlasti otežavaju uglavnom strukturni faktori kao što su ograničena nadležnost mnogih članova parlamenta i kratki periodi parlamentarnih zasedanja. Štaviše, rad parlamenta je takođe ometan čestim prekidanjem sesija i napuštanjem opozicionih partija. Pravosuđe je kroz istoriju igralo glavnu ulogu u konsolidaciji indijske demokratije. Što se tiče vertikalne podele vlasti, autonomija državnih vlada u saveznom sistemu garantovana je na poljima predviđenim ustavom. Sistem fiskalnog federalizma jača autonomiju savezničkih država obezbeđujući transfere sa centralne vlade na državne vlade. Štaviše, predstavnička tela na lokalnom nivou imaju određeni stepen administrativne autonomije i omogućavaju političku zastupljenost do nivoa sela.[13] Ustavom Indije predviđeno je da to bude država kojom gospodari vladavina prava. Sudske odluke igraju neophodnu ulogu u suprotstavljanju bilo kakvoj proizvoljnosti države. U skladu sa trećim principom vladavine prava, Indija ima nezavisno pravosuđe koje vrši kontrolu nad drugim organima vlasti, dok nezavisno obavlja svoje funkcije[14]. Svojim odlukama sudovi su se trudili da ojačaju ove mehanizme i osiguraju nesmetano izvršenje pravde svim građanima, mada i dalje izostaje snažnija praktična primena vladavine prava, a kao dodatni problemi navode se i zastarelost zakonodavstva, visoke sudske takse, raširenost državnog pravnog sistema i urbanim sredinama i slaba pokrivenost ruralnih područja[15], odsustvo reforme federalizma što je dovelo do nepravednosti u pogledu raspodele ekonomskih resursa i političke moći, prečesto formiranje koalicionih vlada što rezultira političkom nestabilnošću, kolaps emancipacije u regulaciji (iscrpljenost paradigme modernosti) u smislu odsustva duhovne slobode i zajedničke intersubjektivnosti i pretrpanost sudova. Indijsko pravosuđe je institucionalno diferencirano i uglavnom je nezavisno od zakonodavne i izvršne vlasti. Vrhovni sud uživa visok stepen autonomije i igra glavnu ulogu u sistemu teže i protivteže.[16] Glavni problem indijskog pravosuđa je njegova ograničena funkcionalna operativnost, koja proizilazi uglavnom iz nedovoljnog broja osoblja, posebno na nižim nivoima pravosuđa. Vladavinu zakona u Indiji masovno podriva politička korupcija. Korupcija je i dalje prisutna na svim nivoima i u sektorima kao što su policija, pravosuđe i javne službe, kao i u postupcima javnih nabavki.[17] Demokratski principi su čvrsto ukorenjeni u indijskoj populaciji. Čak i siromašnije društvene klase veruju u težinu svog glasa i učestvuju u izborima. U stvari, opšte je poznato da su indijski izbori u velikoj meri određeni glasovima ruralnog stanovništva. Zanimljivo je, međutim, da pripadnici rastuće srednje klase sve više izražavaju svoje nezadovoljstvo politikom i „političkom klasom“.[18] Vlasnička prava u Indiji su, u celini, adekvatno definisana pa tako glavni politički akteri ne dovode u pitanje principe privatnog vlasništva, privatne inicijative i potrebe za privlačenjem stranih investicija. Ipak, politička volja za sprovođenjem adekvatne politike zaštite imovinskih prava ponekad nedostaje ili je potkopana korupcijom i birokratskim preprekama.

Za razliku od ostalih zemalja BRIKS-a, Kina ima nedemokratsku političku strukturu koju predvodi Komunistička partija.[19] Usled jednopartijske autoritarnosti, u Kini postoji problem odgovornosti, dok mehanizam teže i protivteže, karakterističan za liberalnu demokratiju, ne postoji. U Kini je stabilnost političkog sistema narušena korupcijom i pravnom nesigurnošću. Uprkos reformama, može se tvrditi da mnogi ključni problemi u Kini proizlaze iz deficitarnosti u javnom upravljanju. Sistem je prožet korupcijom, sigurnim znakom lošeg javnog upravljanja, s tim da zvaničnici zloupotrebljavaju službeni položaj radi lične koristi i prodaje vladinih pozicija, podrivajući pojam napredovanja zasnovan na meritokratskim principima. Dominantan oblik korupcije u Kini predstavlja traganje za rentom, što je povezano sa kreiranjem monopola u određenim sektorima. Iako je zagarantovana ustavom, sloboda izražavanja i dalje je ozbiljno umanjena. Ipak, kineski građani sve više koriste internet, društvene medije i druge tehnologije masovne komunikacije da bi izrazili kritičke stavove, podigli svest javnosti i kritikovali vladine postupke. Vlada reaguje na ovaj izazov pooštravanjem kontrola nad ovim tehnologijama, na primer zatvaranjem kritičkih veb lokacija, blokiranjem usluga slanja tekstualnih poruka i cenzurisanjem sadržaja na mreži; štaviše, nadgledaju se elektronska pošta i telefonska komunikacija političkih aktivista.[20] Iako je pravosuđe institucionalno diferencirano i uprkos novim propisima koji formalno jačaju upravljanje zasnovano na zakonu, postoji znatan nedostatak sudske nezavisnosti. Uprkos ponovljenoj glasnoj posvećenosti rukovodstva vladavini zakona, kineski pravni sistem ostaje čvrsto pod kontrolom KPK i mešanje u rad pravosuđa i dalje se često dešava. Sudije su posebno podložne korupciji, posebno u nižim sudovima.[21] Iako se čini da je rukovodstvo stranke zabrinuto zbog širenja i visokog nivoa korupcije i da to ispravno vidi kao jedan od glavnih kamena spoticanja legitimiteta i efikasnosti režima, logika političkog opstanka distribucijom plena i privilegovanim pristupom ekskluzivnim dobrima (kao u svakom jednopartijskom režimu ili diktaturi) znači da su problemi korupcije i nedostaci antikorupcijskih napora sistemski.[22] Privatno vlasništvo priznato je državnim ustavom, a prvi kineski zakon o privatnom vlasništvu stupio je na snagu u oktobru 2007. godine. Međutim, primena i osnaživanje ovih formalnih propisa je nedosledna i proizvoljna zbog slabog pravosuđa i korupcije u administrativnim agencijama. Svo vlasništvo nad zemljištem i dalje ostaje u vlasništvu države; to znači da ne postoje sigurna imovinska prava za seljake.[23] Perzistentnost i sitnih i krupnih oblika korupcije u koneskom društvu posledica je nedostatka: konkurencije u političkom procesu, institucionalnog mehanizma teže i protivteže, mehanizma odgovornosti, nezavisnog sudstva i slobode štampe.[24] Vladavina prava značajna je za Kinu ne samo zbog bržeg daljeg ekonomskog rasta usled većeg privlačenja stranih direktnih investicija, već i zbog činjenice da će, kako srednja klasa u Kini nastavlja da jača, građani više očekivati osnovni nivo zaštite potrošača, investitora i vlasnika privatne svojine.[25] Razlog nedavnog okretanja Kine ka reformi vladavine prava proističe iz verovanja da su zakonske reforme neophodne za ekonomski razvoj. Komunistička partija Kine ulaže ogromne napore da transformiše zemlju u fazhi (法制) naciju ili državu pod vladavinom prava (eng. “a country under the rule of law”). Međutim, suprotno vladavini prava (eng. rule of law), Kina predstavlja standardni slučaj vladavine čoveka (iako u obliku vladavine stranke). U tom slučaju, neki su označili napore Kine na razvoju vladavine prava kao vladavinu zakona (eng. rule by law), „upravljanje zasnovano na zakonu(依法治国), ili „socijalističku vladavinu prava sa kineskim karakteristikama” (čuvena kineska izreka koja kaže „da zakon treba sleditii „da se sledi zakon koji postoji”), ili pak „vladavinu politike” (eng. “the rule of politics”) koja je u njihovoj verziji i interpretaciji zapravo korišćenje zakona kao sredstva za efikasno vršenje vladavine stranke i, prema tome, suprotno je idealu vladavine prava[26]. Shodno tome, umesto da promoviše osnovne principe kao što su supremacija zakona, pravna odgovornost i sigurnost, nezavisnost sudstva i fer postupanje pred zakonom, nepristrasnost, odgovornost, transparentnost, Fazhi se umesto toga koristi kao retoričko sredstvo za legitimizaciju vladavine stranke[27].

U Južnoj Africi krucijalni problem što se tiče kvaliteta javnog upravljanja predstavljaju korupcija, patronaža i nepotizam. Kontrola južnoafričke države nad svojom teritorijom je neosporna, iako su elementi organizovanog kriminala poslednjih godina uspeli da izvrše uticaj na način na koji se vrši vlast.[28] Što se tiče individualne slobode govora, domen društvenih medija dobija sve veći značaj. Poslednjih godina, slučajevi rasizma, ksenofobije i homofobije na platformama kao što su Tviter i Fejsbuk doprineli su značajnoj društvenoj polarizaciji.[29] Iako građani uglavnom poštuju institucije demokratske države i vladavine zakona, koje bi te institucije trebale podržavati, poverenje javnosti u institucije značajno opada.[30] Parlament se smatra glavnim poprištem političkog osporavanja u zemlji i politički angažman se odvija unutar njegovog okvira. Južna Afrika ima veoma dinamično i raznoliko civilno društvo, koje se sastoji od oko 121 000 organizacija civilnog društva. Većina je, međutim, slabo finansirana i posluje na nivou egzistencije. Nema mnogo onih koji poseduju sredstva i sposobnost da učestvuju i utiču na procese nacionalne politike. Iako je finansiranje postalo sve manje, tokom protekle decenije pojavio se dinamični aktivizam društvenog pokreta u brojnim oblastima koje pogađaju obične Južnoafričane, kao što su sprečavanje korupcije, pružanje kvalitetnog obrazovanja, pristup pravdi i sprečavanje i lečenje HIV/AIDS-a. Finansiranje ostaje višegodišnji izazov, dok stalna zavisnost od donatorskih sredstava zapadnih demokratija čini ove organizacije izuzetno ranjivim.[31] Potreba da se ojača i održi vladavina prava u Južnoj Africi proističe iz potpune zaroblljenosti države, nedostatka volje od strane vladajuće elite da se ojača sudska revizija, česti incidenti koji sugerišu da je politička elita iznad zakona, a nisu svi jednaki po zakonu, javnost gubi poverenje u sposobnost policije da ih štiti, krivično-pravne institucije se uzurpiraju da bi zaštitile političku elitu, krivično-procesnom pravu nedostaje efikasnost, državna bezbednost koristi se kao opravdanje za derogiranje vladavine prava, nedovoljnu odgovornost i participaciju u odlučivanju, pad u standardima ljudskih prava i ugroženost pravosudne nezavisnosti.[32]

Brazil je demokratija koja se odlikuje kompetitivnim izborima, a političku arenu karakteriše vibrantna javna debata[33]. Brazil se suočava sa krizom poverenja usled, između ostalih faktora, korupcionaških skandala, institucionalnih neravnoteža i problema u garantovanju određenih osnovnih ustavnih prava, što podriva poverenje građana u vladu i efikasnost javnih usluga.[34] Zajedno sa svojom agendom otvorene vlade i digitalizacijom javnih usluga, Brazil nastoji građanima približiti vladine odluke - jačajući tako integritet svojih aktivnosti i promovišući poverenje u javne institucije. Štaviše, Brazil je učinio značajne korake ka unapređenju koherentnosti, kvaliteta i efikasnosti javnih politika i programa kroz rad Odbora za praćenje i evaluaciju saveznih javnih politika, koji je svojim aktivnostima praćenja i evaluacije pokazao stvarno zalaganje u promociji za veću odgovornost, integritet i transparentnost u javnoj potrošnji.[35] U Brazilu korupcija ostaje glavni problem, potkopavajući poverenje u sistem i otežavajući postizanje mnogih razvojnih ciljeva.[36] Jedna od prednosti Brazila jeste aktivno i vibrantno civilno društvo, što je suštinski resurs za održivo javno upravljanje. Uprkos mnogim dobrim pristupima i razvoju, upravljački kapaciteti brazilske izvršne vlasti i dalje su ometani zbog preovladavanja kratkoročne politike nad dugoročnim interesima. To dovodi do nedostataka u pogledu solidnog planiranja i podriva stabilnost upravljačkih struktura koje bi se inače mogle bolje odupreti različitim političkim uticajima i omogućiti veću institucionalnu efikasnost i transparentnost. Brazil se suočava sa problemom odsustva odgovornosti, posebno u sprovođenju zakona. Državni monopol nad upotrebom sile u načelu je uspostavljen širom zemlje, ali ne funkcioniše u potpunosti. Postoje uopšteni problemi povezani sa neuspehom bezbednosnih politika i stalnim nedostacima u sprovođenju zakona. U nekoliko velikih gradova država nije u stanju da u potpunosti garantuje privatnu i javnu bezbednost.[37] Učešće organizovanih grupa civilnog društva u brazilskoj politici intenziviralo se od (re) demokratizacije. Važan element omogućavanja učešća civilnog društva u političkom procesu bilo je uvođenje participativnog budžetiranja u mnogim brazilskim gradovima.[38]

Kvalitet javnog upravljanja u zemljama BRIKS-a dominantno je uslovljen napretkom na polju vladavine prava, koji se može pratiti uz pomoć međunarodnih indeksa, kakvi su: 1. Indeks ekonomskih sloboda Heritidž Fondacije, 2. Indeks vladavine prava Svetskog projekta pravde (World Justice Project - WJP) i 3. Indeks ekonomskih sloboda u svetu (EFW index) Frejzerovog instituta.

Indeks ekonomskih sloboda Heritidž Fondacije fokusira se na četiri ključna aspekta ekonomskog okruženja u kojima vlade obično vrše političku kontrolu: 1. Vladavina prava (svojinska prava, efikasnost sudstva i integritet vlade), 2. Veličina državnog sektora, 3. Regulatorna efikasnost i 4. Otvorenost tržišta. Svaka od ovih komponenti se ocenjuje na skali od 0 do 100. Što je efikasnija pravna zaštita imovine, to je viši rezultat zemlje. Skor ekonomskih sloboda izražen je na sledeći način: 80–100 Slobodan, 70–79,9 Uglavnom slobodan, 60–69,9 Umereno slobodan, 50–59,9 Uglavnom neslobodan, 0–49,9 Represivan.

 

 

Tabela 2. Indeks ekonomskih sloboda, 2019, zemlje BRIKS-a

Zemlja

Rangiranje u svetu

Status ekonomskih sloboda

Skor ekonomskih sloboda

VLADAVINA PRAVA

 

BRAZIL

150
 (od 180)

Uglavnom neslobodna

51.9

Svojinska

prava

Efikasnost

pravosuđa

Integritet vlade

 

 

 

 

 

57.3

(+1.5)

51.7

(–3.8)

28.1

(–3.3)

 

Zemlja

Rangiranje u svetu

Status ekonomskih sloboda

Skor ekonomskih sloboda

VLADAVINA PRAVA

 

RUSIJA

98

Uglavnom neslobodna

58.9

Svojinska prava

Efikasnost pravosuđa

Integritet vlade

 

 

 

 

 

52.4

(+3.7)

45.1

(–1.8)

36.6

(–1.5)

 

Zemlja

Rangiranje u svetu

Status ekonomskih sloboda

Skor ekonomskih sloboda

VLADAVINA PRAVA

 

INDIJA

129

Uglavnom neslobodna

55.2

Svojinska prava

Efikasnost pravosuđa

Integritet vlade

 

 

 

 

 

57.3

(+1.9)

61.6

(+7.3)

47.8

(+0.6)

 

Zemlja

Rangiranje u svetu

Status ekonomskih sloboda

Skor ekonomskih sloboda

VLADAVINA PRAVA

 

KINA

100

Uglavnom neslobodna

58.4

Svojinska prava

Efikasnost pravosuđa

Integritet vlade

 

 

 

 

 

49.9

(+3.2)

75.2

(+9.8)

49.1

(+1.8)

 

Zemlja

Rangiranje u svetu

Status ekonomskih sloboda

Skor ekonomskih sloboda

VLADAVINA PRAVA

JUŽNA AFRIKA

102

Uglavnom neslobodna

58.3

Svojinska prava

Efikasnost pravosuđa

Integritet vlade

 

 

 

 

58.8

(–8.9)

39.3

(–26.6)

39.7

(–5.7)

Izvor: T. Miller,K. Anthony B., Roberts, M.James. (2019). 2019 INDEX OF ECONOMIC FREEDOM, 25TH ANNIVERSARY EDITION, The Heritage Foundation, Washington, DC 20002.

Indeks vladavine prava Svetskog projekta pravde (World Justice Project - WJP) meri performanse vladavine prava određene zemlje na bazi osam faktora: 1. Ograničenja vladine moći (u kojoj meri su oni koji vladaju vezani zakonom); 2. Odsustvo korupcije (meri odsustvo korupcije u vladi. U okviru ovog faktora uključena su tri oblika korupcije: podmićivanje, neprimeren uticaj javnih ili privatnih interesa i zloupotreba javnih sredstava ili drugih resursa. Ova tri oblika korupcije se posmatraju u odnosu na vladine službenike u izvršnoj vlasti, pravosuđu, vojsci, policiji i zakonodavstvu); 3. Otvorena vlada (u kojoj meri vlada deli informacije i podstiče učešće građana u raspravama o javnim politikama); 4. Osnovna prava (sistem pozitivnog prava koji ne poštuje osnovna ljudska prava ustanovljena međunarodnim pravom u najboljem slučaju predstavlja "vladanje zakonom" i ne zaslužuje da se naziva sistemom vladavine prava); 5. Red i sigurnost (meri koliko dobro društvo osigurava sigurnost ljudi i imovine), kao preduslov ostvarivanja osnovnih prava i sloboda; 6. Sprovođenje propisa (meri stepen do kojeg se propisi pošteno i efikasno primenjuju); 7. Dostupnost pravde u građanskom postupku (meri da li obični ljudi mogu rešiti svoje pritužbe na miran i efikasan način. Ovaj faktor meri da li su sistemi građanskog pravosuđa pristupačni kao i da li su oslobođeni diskriminacije, korupcije i neprimerenog uticaja od strane javnih službenika. On ispituje da li se sudski postupci vode bez nerazumnih odlaganja i da li se odluke efikasno sprovode. Takođe meri pristupačnost, nepristrasnost i delotvornost alternativnih mehanizama za rešavanje sporova; 8. Dostupnost pravde u krivičnom postupku (ocenjuje krivični sistem zemlje). Efikasan krivični postupak je ključni aspekt vladavine prava, jer predstavlja konvencionalni mehanizam za rešavanje pritužbi i pokretanje postupaka protiv pojedinaca za krivična dela protiv društva. Procena efikasnosti krivičnog postupka treba da uzme u obzir ceo sistem, uključujući policiju, advokate, tužioce, sudije i zatvorske službenike).

Tabela 3. prezentuje skor i rangiranje zemalja BRIKS-a prema WJP Indeksu vladavine prava za 2017-2018 i 2019 godinu.

Tabela 3. WJP Indeks vladavine prava za 2017-2018 i 2019 godinu, zemlje BRIKS-a

Zemlja

2017-2018

2019

 

BRAZIL

RUSIJA

INDIJA

KINA

JUŽNA AFRIKA

Skor

Globalno rangiranje

Skor

Globalno rangiranje

0.54

0.47

0.52

0.5

0.59

52/113

89/113

62/113

75/113

44/113

0.53

0.47

0.51

0.49

0.58

58/126

88/126

68/126

82/126

47/126

Napomena: Ocene se kreću od 0 do 1, pri čemu 1 označava najvišu ocenu (snažnu privrženost vladavini prava), a 0 označava najnižu moguću ocenu (slabo pridržavanje vladavine prava).

Izvor: World Justice Project (2017-2018). Rule of Law Index 2017-2018, dostupno na: https://worldjusticeproject.org/our-work/research-and-data/wjp-rule-law-index-2017%E2%80%932018; World Justice Project (2019). Rule of Law Index 2019, dostupno na: https://worldjusticeproject.org/our-work/research-and-data/wjp-rule-law-index-2019

Tabela 4. prikazuje skor po faktorima za zemlje BRIKS-a. Što se tiče Brazila ključni problemi su korupcija i dostupnost pravde u krivičnom postupku. U Rusiji postoje ograničenja u vršenju vlasti i problem dostupnosti pravde u krivičnom postupku. U Indiji problem su korupcija i dostupnost pravde u građanskom i krivičnom postupku. U Kini postoje značajna ograničenja u vršenju vlasti i po pitanju osnovnih prava, dok u Južnoj Africi egzistira problem korupcije kao i problem dostupnosti pravde u krivičnom postupku.

Tabela 4. WJP Indeks vladavine prava za 2017-2018 i 2019 godinu, zemlje BRIKS-a, skor po faktorima

 BRAZIL RUSIJA

Faktori

Skor

2017-2018

Skor 2019

Skor

2017-2018

Skor 2019

Ograničenja u vršenju vlasti

0.58

0.56

0.39

0.37

Odsustvo korupcije

0.46

0.45

0.43

0.45

Otvorena vlada

0.61

0.62

0.48

0.49

Osnovna prava

0.57

0.55

0.44

0.45

Red i sigurnost

0.65

0.65

0.65

0.66

Sprovođenje propisa

0.52

0.52

0.48

0.49

Dostupnost pravde u građanskom postupku

0.53

0.55

0.53

0.52

Dostupnost pravde u krivičnom postupku

0.37

0.35

0.33

0.34

 

 INDIJA KINA

Faktori

Skor

2017-2018

Skor 2019

Skor

2017-2018

Skor 2019

Ograničenja u vršenju vlasti

0.63

0.61

0.40

0.33

Odsustvo korupcije

0.45

0.43

0.55

0.55

Otvorena vlada

0.63

0.61

0.45

0.42

Osnovna prava

0.52

0.53

0.31

0.32

Red i sigurnost

0.59

0.59

0.80

0.79

Sprovođenje propisa

0.49

0.48

0.48

0.48

Dostupnost pravde u građanskom postupku

0.42

0.45

0.54

0.54

Dostupnost pravde u krivičnom postupku

0.42

0.40

0.48

0.47

 

 JUŽNA AFRIKA

Faktori

Skor

2017-2018

Skor 2019

Ograničenja u vršenju vlasti

0.61

0.62

Odsustvo korupcije

0.53

0.48

Otvorena vlada

0.62

0.62

Osnovna prava

0.63

0.64

Red i sigurnost

0.62

0.61

Sprovođenje propisa

0.55

0.55

Dostupnost pravde u građanskom postupku

0.61

0.59

Dostupnost pravde u krivičnom postupku

0.52

0.52

Napomena: Bodovi se kreću u rasponu od 0 do 1, pri čemu 1 označava najveću privrženost vladavini prava.

Izvor: World Justice Project (2017-2018). Rule of Law Index 2017-2018, dostupno na: https://worldjusticeproject.org/our-work/research-and-data/wjp-rule-law-index-2017%E2%80%932018; World Justice Project (2019). Rule of Law Index 2019, dostupno na: https://worldjusticeproject.org/our-work/research-and-data/wjp-rule-law-index-2019

Indeks ekonomskih sloboda u svetu (EFW index) Frejzerovog instituta meri stepen ekonomske slobode prisutan u pet glavnih oblasti: (1) Veličina državnog sektora, (2) Pravni sistem i svojinska prava, (3) Zdrav novac (4) Sloboda trgovine na međunarodnom nivou i (5) Regulisanje kredita, rada i biznisa. U okviru pet glavnih oblasti u indeksu se nalazi 24 komponente. Mnoge komponente su sastavljene od nekoliko pod-komponenti. Ukupno, indeks uključuje 42 različite varijable. Za nas je interesantno područje 2: Pravni sistem i svojinska prava koje se fokusira na važnost pravnog sistema kao determinante ekonomskih sloboda. Zaštita lica i njihove imovine je centralni element ekonomske slobode i mnogi su čak skloni da tvrde da je to najvažnija funkcija države. Ključni sastojci pravnog sistema koji su konzistentni sa ekonomskom slobodom su vladavina prava, sigurnost svojinskih prava, nezavisno i nepristrasno sudstvo, i nepristrasno i efikasno sprovođenje zakona. Što se tiče Brazila, najveći problemi vezuju se za (Tabela 5) nepristrasnost sudova, integritet pravnog sistema, zakonsko izvršenje ugovora i troškove poslovanja uslovljenih kriminalom. Kada je reč o Rusiji (Tabela 6), poteškoće se vezuju za nepristrasnost sudova, nezavisnost pravosuđa i zaštitu svojinskih prava. Što se tiče Indije (Tabela 7) problemi se dovode u vezu sa zakonskim izvršenjem ugovora, zaštitom svojinskih prava i nezavisnošću pravosuđa. U Kini (Tabela 8) slabosti se ispoljavaju po pitanju nepristrasnosti sudova i vojnog uplitanja u vladavinu prava i politiku. U Južnoj Africi (Tabela 9) problemi postoje kada je u pitanju integritet pravnog sistema, zakonsko izvršenje ugovora, pouzdanost u policiju i troškovi poslovanja uslovljeni kriminalom.

Tabela 5. Ocene ekonomske slobode (rangiranje) za Brazil

BRAZIL (ukupno 162 zemlje)

2010

2015

2016

Pregled ocena (rang)

6.46(103)

5.75(140)

5.75(144)

2. Pravni sistem i svojinska prava

 

5.06

4.45

4.58

A. Nezavisnost pravosuđa

4.56

4.61

5.18

B. Nepristrasnost sudova

4.30

2.90

3.01

C. Zaštita svojinskih prava

5.69

5.22

5.52

D. Vojno uplitanje u vladavinu prava i politiku

6.67

6.67

6.67

E. Integritet pravnog sistema

3.33

3.33

3.33

F. Zakonsko izvršenje ugovora

4.00

3.74

3.66

G. Regulatorna ograničenja prodaje nekretnina

8.51

8.39

8.35

H. Pouzdanost u policiju

5.42

4.04

4.30

I. Troškovi poslovanja uslovljeni kriminalom

3.97

2.77

2.81

Napomena: Svaka komponenta (i pod-komponenta) je postavljena na skali od 0 do 10 koja odražava distribuciju osnovnih podataka, gde veće vrednosti označavaju bolje performanse.

Izvor: J. Gwartney, R.Lawson., J. Hall., R. Murphy, Economic Freedom Dataset, published in Economic Freedom of the World: 2018 Annual Report. Fraser Institute, <www.fraserinstitute.org/economic-freedom/dataset>, 2018.

Tabela 6. Ocene ekonomske slobode (rangiranje) za Rusiju

RUSIJA (ukupno 162 zemlje)

2010

2015

2016

Pregled ocena (rang)

6.54(99)

6.65(93)

6.83(87)

2. Pravni sistem i svojinska prava

 

5.17

4.85

4.96

A. Nezavisnost pravosuđa

2.66

3.94

4.20

B. Nepristrasnost sudova

2.88

3.72

3.92

C. Zaštita svojinskih prava

3.02

4.14

4.32

D. Vojno uplitanje u vladavinu prava i politiku

7.50

6.67

6.67

E. Integritet pravnog sistema

6.67

5.00

5.00

F. Zakonsko izvršenje ugovora

7.53

6.92

6.92

G. Regulatorna ograničenja prodaje nekretnina

9.12

9.65

9.69

H. Pouzdanost u policiju

2.72

4.16

4.61

I. Troškovi poslovanja uslovljeni kriminalom

5.31

5.83

5.91

Izvor: J. Gwartney, R.Lawson., J. Hall., R. Murphy, Economic Freedom Dataset, published in Economic Freedom of the World: 2018 Annual Report. Fraser Institute, <www.fraserinstitute.org/economic-freedom/dataset>, 2018.

 

Tabela 7. Ocene ekonomske slobode (rangiranje) za Indiju

INDIJA (ukupno 162 zemlje)

2010

2015

2016

Pregled ocena (rang)

6.39(107)

6.61(98)

6.63(95)

2. Pravni sistem i svojinska prava

 

5.45

5.10

5.16

A. Nezavisnost pravosuđa

5.57

5.51

5.60

B. Nepristrasnost sudova

4.69

5.86

5.74

C. Zaštita svojinskih prava

5.49

4.90

5.60

D. Vojno uplitanje u vladavinu prava i politiku

6.67

6.67

6.67

E. Integritet pravnog sistema

6.67

7.50

7.50

F. Zakonsko izvršenje ugovora

2.59

2.59

3.12

G. Regulatorna ograničenja prodaje nekretnina

6.77

6.58

6.24

H. Pouzdanost u policiju

5.15

6.23

5.93

I. Troškovi poslovanja uslovljeni kriminalom

6.36

5.60

5.64

Izvor: J. Gwartney, R.Lawson., J. Hall., R. Murphy, Economic Freedom Dataset, published in Economic Freedom of the World: 2018 Annual Report. Fraser Institute, <www.fraserinstitute.org/economic-freedom/dataset>, 2018.

Tabela 8. Ocene ekonomske slobode (rangiranje) za Kinu

KINA (ukupno 162 zemlje)

2010

2015

2016

Pregled ocena (rang)

6.26(115)

6.39(113)

6.46(107)

2. Pravni sistem i svojinska prava

 

6.13

5.63

5.65

A. Nezavisnost pravosuđa

4.89

5.27

5.82

B. Nepristrasnost sudova

5.21

4.97

5.17

C. Zaštita svojinskih prava

6.74

5.87

5.96

D. Vojno uplitanje u vladavinu prava i politiku

5.00

5.00

5.00

E. Integritet pravnog sistema

6.67

5.83

5.83

F. Zakonsko izvršenje ugovora

6.73

6.07

5.74

G. Regulatorna ograničenja prodaje nekretnina

8.27

8.51

8.51

H. Pouzdanost u policiju

5.95

6.15

5.98

I. Troškovi poslovanja uslovljeni kriminalom

6.77

6.49

6.31

Izvor: J. Gwartney, R.Lawson., J. Hall., R. Murphy, Economic Freedom Dataset, published in Economic Freedom of the World: 2018 Annual Report. Fraser Institute, <www.fraserinstitute.org/economic-freedom/dataset>, 2018.

 

Tabela 9. Ocene ekonomske slobode (rangiranje) za Južnu Afriku

JUŽNA AFRIKA (ukupno 162 zemlje)

2010

2015

2016

Pregled ocena (rang)

7.05(65)

6.84(82)

6.45(110)

2. Pravni sistem i svojinska prava

 

5.70

5.76

5.19

A. Nezavisnost pravosuđa

6.62

8.03

6.52

B. Nepristrasnost sudova

6.46

7.42

5.45

C. Zaštita svojinskih prava

7.15

7.39

5.86

D. Vojno uplitanje u vladavinu prava i politiku

8.33

8.33

8.33

E. Integritet pravnog sistema

4.17

3.33

3.33

F. Zakonsko izvršenje ugovora

3.93

3.93

3.93

G. Regulatorna ograničenja prodaje nekretnina

7.72

7.17

7.07

H. Pouzdanost u policiju

4.38

3.86

3.60

I. Troškovi poslovanja uslovljeni kriminalom

2.52

2.39

2.59

Izvor: J. Gwartney, R.Lawson., J. Hall., R. Murphy, Economic Freedom Dataset, published in Economic Freedom of the World: 2018 Annual Report. Fraser Institute, <www.fraserinstitute.org/economic-freedom/dataset>, 2018.

V TEMELJNE PREPORUKE ZA UNAPREĐENJE KVALITETA JAVNOG UPRAVLJANJA U ZEMLJAMA BRIKS-a

Odmah treba imati u vidu da je javno upravljanje kontekstualno specifičan fenomen, te da ne postoji jedinstveni (eng. one-size-fits-all) recept, okvir ili akcioni plan za iscrpnu eksplikaciju i poboljšanje kvaliteta javnog upravljanja. Kao prioritetne oblasti i ključne preporuke mogu se navesti:

• Razviti jasne kriterijume održivosti i ciljeve performansi,

• Definisanje uloge vlade vis-à-vis privatnog sektora.

• Davanje većeg stepena autonomije javnoj administraciji i njihovim funkcionerima.

• Za dobro upravljanje zahtevaju se pravi pravni okviri koji se primenjuju nepristrasno, kao i puna zaštita ljudskih prava, a posebno manjina.

• Važno je preispitati prethodna institucionalna ograničenja kako bi se mapirala budućnost sa održivim opcijama, jer loš sistem upravljanja služi privatnim interesima na štetu siromašnih. Ispravna dijagnoza prethodnog lošeg upravljanja važna je jer ona određuje praktične strategije koje su održive i efikasne u smanjenju siromaštva.

• Potrebno je podsticati novi model vladinog upravljanja, pri čemu vlada mora da ima i etičku konzistentnost i organizacionu fleksibilnost kako bi ostala verna ciljevima javne službe. Radi dobrog javnog upravljanja vlade treba da funkcionišu na misionarskiji, egalitarniji i energičniji način, a da imaju manje mašinsku i manje hijerarhijsku strukturu i procedure.

• Uspostaviti jasne metodologije i procese za evaluaciju i jačanje državnih i korporativnih sistema.

• Ojačati okvir politike kako bi se osigurala usklađenost s međunarodnim ljudskim pravima i garantovala primena najviših dostupnih standarda u ovoj oblasti.

• Osigurati rigorozan i participativan due diligence, monitoring i evaluaciju tokom celog perioda životnog ciklusa projekata.

• Alocirati potrebne resurse i uskladiti podsticaje državnog osoblja sa zahtevima održivog razvoja i politikom usaglašenosti.

• Efikasna decentralizacija prebacivanjem funkcija, fondova i nadležnosti na lokalne samouprave.

• Poboljšanje odgovornosti merama poput revizije učinka i društvene revizije.

• Poboljšanje transparentnosti pomoću alata e-uprave.

• Ojačati javnu podršku demokratskim principima ulaganjem u građansko obrazovanje.

• Usvojiti rodnu politiku sa opredeljenjima za rodnu ravnopravnost i ženska prava.

Osim slabih institucija i odsustva učešća i demokratizacije, nedostatak socijalnog kapitala predstavlja glavni izazov za približavanje dobrom javnom upravljanju, a na njega se gleda kao na nastajanje iz kolekcije normi, uverenja, stavova i praksi koji upravljaju odnosima između pojedinaca i grupa u društvu.

• Oslobađanje od distorzijskih podsticaja - kroz korupciju, nepotizam, patronažu ili „ zarobljavanje države” od strane privrednih oligarha ili kartela političke elite. U tom smislu, institucije primeniti na svaki aspekt sprovođenja zakona kao zid ožičen sa „ visokonaponskim dalekovodom”.

• Uključivanje vladavine prava u razvojne ciljeve. Naime, iskustvo Milenijskih ciljeva razvoja (MDG) ukazalo je na važnost vladavine prava za šire razvojne ishode. Uspostavljanjem transparentnih i legitimnih pravnih okvira, obezbeđivanjem predvidivog sprovođenja pravila i postupaka i smanjenjem korupcije u širokom spektru zemalja omogućeno je efikasno pružanje zdravstvenih, obrazovnih i drugih socijalnih usluga. Odsustvo ovih elemenata često se navodi kao faktor u neuspehu zemalja da ispune ciljeve. Na primer, legitimni zakoni i verodostojni mehanizmi primene posebno su doprineli širenju mogućnosti da žene i ranjive grupe participiraju u ekonomskom i političkom životu - kako to zahteva treći Milenijski razvojni cilj o rodnoj ravnopravnosti.

• Upotreba novih informaciono-komunikacionih tehnologija ima potencijal za demokratizaciju participativnog angažmana, političkog angažmana i aktivizma i time ojačava političku ravnopravnost i pomaže u povećanju pritiska za političkim i demokratskim promenama.

• Stavljanje građana u središte upravljanja.

Države članice BRIKS-a trebale bi razmeniti iskustva i poboljšati postojeće inicijative za dobro javno upravljanje i transparentnost kako u okviru globalne multilateralne saradnje, tako i unutar zemalja članica.

VI ZAKLJUČAK

Koncept javnog upravljanja razmatra se u kontekstu potrebe za preispitivanjem odnosa politike i tržišta, odnosno politike i društva, gde se napušta razumevanje uloge države u društvu kao aktera koji utiče na tržišne i društvene procese po hijerarhijskom principu. Umesto toga, ističe se značaj koordiniranog delovanja u procesu donošenja javnih odluka, u kojem različiti nivoi vlasti u formulisanju i sprovođenju tih odluka sarađuju s različitim akterima i sektorima. Lideri koji praktikuju javno upravljanje koriste dinamiku ekonomskog prosperiteta kako bi unapredili reforme u toku čime bi se postigao održivi rast sa širokim uticajem na celo društvo.

U celini uzev, na osnovu prethodnih nalaza kvalitet javnog upravljanja među zemljama BRIKS-a nije visok, i postoje značajni problemi i prostor za napredak. Naročito deficiti vladavine prava predstavljaju dalje izvore destabilizacije u zemljama BRIKS-a, pa je u narednom peroiodu neophodna veća angažovanost na zaštiti svojinskih prava i jačanju vladavine prava. Osim toga, različite vrste korupcije, uključujući sitnu korupciju, korupciju srednjeg nivoa, trgovinu uticajem i neformalne patronažne mreže, koje utiču na poslovne transakcije, uključujući efekat korupcije na strane investitore, pa čak i „zarobljenost” države, itekako karakterišu svaku od zemalja BRIKS-a. Stoga borba protiv korupcije i doslednost vladavine prava nisu samo važni za efikasno sprovođenje politike u ovim zemljama; oni su od suštinskog značaja za obezbeđivanje stabilnosti i legitimiteta političkog sistema.

Kako bi se u narednom periodu unapredio održivi razvoj, osim ekonomskog rasta, u svakoj od zemalja BRIKS-a postoji ogromna potreba za reformama u ključnim oblastima politike i povezanim strukturama upravljanja. Lideri BRIKS-a priznali su potrebu za promovisanjem, između ostalog, principa multilateralizma, demokratije, transparentnosti i međusobnog poverenja, na čemu u nastupajućem periodu svakako intenzivnije treba raditi.

 

 

 

Žarko Đorić, LLD*

CHALLENGES AND CAPACITIES OF PUBLIC GOVERNANCE IN THE BRICS COUNTRIES

Summary

In the last decade, the BRICS countries have undoubtedly become the epicenter of global economic growth. However, dissatisfaction with the modernization process has led to the emergence of a new concept: public governance. Politically, BRICS is made up of three democracies (including the largest in the world, India), a totalitarian regime (China) and a nation characterized by significant authoritarian tendencies (Russia). Several issues that are important to the BRICS member states for the coming period concern the stability of constitutional systems, anti-terrorist efforts, accounting for corruption and security.

The BRICS countries have relatively well-developed institutional and legal frameworks necessary to foster the rule of law regime. However, strong corruption and political indulgence have led to erosion in political, economic and legal institutions, a weakening of judicial independence and a lack of democratic accountability. For the success of the BRICS countries, strengthening the rule of law is more critical than ever for further economic progress, which is a long-term process and requires adequate measures to be taken to ensure respect for the principle of superiority of law, equality before the law, responsibility under the law, fairness in the application of the law, division of power, participation, legal certainty in decision making, avoidance of arbitrariness and procedural and legal transparency.

Key words: BRICS, public governance, rule of law.

 



* Profesor strukovnih studija, Visoka škola strukovnih studija za kriminalistiku i bezbednost, Niš, e-mail: zdjoric82@gmail.com

[1] M. Pinheiro, L. Pedro de Barros, S. Rômulo Alves., M. Mendes De Luca, Martins, A.C. de Vasconcelos, A.C. Global Governance Indicators: how they relate to the socioeconomic indicators of the Brics countries.. Rev. Adm. Pública— Rio de Janeiro, 50(5), 2016, 721-743.

[2] United Nations Development Program. 1997. Governance & Sustainable Human Development., A UNDP Policy Document, 2-3.

[3] Vidi: V. Gel’man, M. Zavadskaya, Explaining Bad Governance in Russia - INSTITUTIONS AND INCENTIVES, PONARS Eurasia Policy Memo No. 634, January 2020, 1-6, 3-4.

[4] Ibid.

[5] Foreign Policy Research Institute. 2018. “CORRUPTION AND POWER IN RUSSIA.”, RUSSIA POLITICAL ECONOMY PROJECT, Foreign Policy research institute, April, 2018, 1528 Walnut Street, Suite 610, Philadelphia, PA 19102, 9-10.

[6] Bertelsmann Stiftung, BTI 2020a Country Report — Russia. Gütersloh: Bertelsmann Stiftung, 2020, 3.

[7] Ibid., 11.

[8] Ibid..

[9] Ibid..

[10] https://freedomhouse.org/country/india/freedom-world/2020, datum posete 21.4.2021.

[11] WORLD ECONOMIC FORUM. (2017). The Inclusive Growth and Development Report 2017, Insight Report, Geneva, January 2017.

[12] Bertelsmann Stiftung, BTI 2020b Country Report — India. Gütersloh: Bertelsmann Stiftung, 2020, 8.

[13] Ibid., 10.

[14] Vidi: https://blog.ipleaders.in/rule-of-law-india-analysis/, datum posete 15.4.2021.

[15] Prisustvo KhapPanchayats i ubistva iz časti, jednog od najgorih oblika vanserijske presude u ruralnim područjima Indije, odražavaju oštru potrebu za jačim mehanizmom vladavine prava.

[16] Bertelsmann Stiftung, BTI 2020b Country Report — India. Gütersloh: Bertelsmann Stiftung, 2020, 10.

[17] Ibid., 11.

[18] Ibid., 14.

[19] Vidi: N. Ramanujam, M. Verna, J. Betts, K. Charamba, M. Moore, Rule of law and economic development: A Comparative Analysis of Approaches to Economic Development across the BRIC Countries, Rule of Law and Economic Development Research Group – ROLED, Montreal, December 2012, 2012.

[20] Bertelsmann Stiftung, BTI 2020v Country Report — China. Gütersloh: Bertelsmann Stiftung, 2020, 9.

[21] Ibid., 11.

[22] Ibid., 6.

[23] Ibid., 21.

[24] Ibid., 30.

[25] D. Lawrence, J. Patterson, FPC Briefing: Rule of Law in China: A priority for businesses and Western Governments, The Foreign Policy Centre, 24 September 2018, www.fpc.org.uk, datum posete 5.5.2021.

[26] Vidi: https://americanaffairsjournal.org/2019/08/china-and-the-rule-of-law/, datum posete 20.4.2021.

[27] Vidi: https://www.justsecurity.org/58544/china-rule-law-cautionary-tale-international-community/, datum posete 21.5.2021.

[28] Bertelsmann Stiftung, BTI 2020g Country Report — South Africa. Gütersloh: Bertelsmann Stiftung, 2020, 6.

[29] Ibid., 10.

[30] Ibid., 14.

[31] Ibid., 35.

[32] P. C., Bester, South Africa: The current state of the rule of law and key challenges in strengthening the rule of law, Unpublished manuscript, Wits School of Governance, University of Witwatersrand, Johannesburg, South Africa, 2017, 4

[33] https://freedomhouse.org/country/brazil/freedom-world/2020, datum posete 16.4.2021.

[34] OECD (2018). Public governance, Brazil Policy Brief, February 2018, www.oecd.org/policy-briefs, datum posete 18.5.2021.

[35] Ibid.

[36] WORLD ECONOMIC FORUM. (2017). The Inclusive Growth and Development Report 2017, Insight Report, Geneva, January 2017.

[37] Bertelsmann Stiftung, BTI 2020d Country Report — Brazil. Gütersloh: Bertelsmann Stiftung, 2020, 6.

[38] Ibid., 37.

* Professor of Vocational Studies, College of Vocational Studies for Criminology and Security Niš.