Dušica G. Kovačević*

Pregledni naučni članak

UDK: 347.44

doi: 10.46793/GP.1402.37K

PAMETNI UGOVOR - REVOLUCIJA U UGOVORNOM PRAVU ILI ZAMENLJIV KONSTRUKT?

Rad primljen: 16. 05. 2023.

Rad ispravljen: 10. 10. 2023.

Rad prihvaćen za objavljivanje: 13. 10. 2023.

 

Razvoj informacionih tehnologija nudi pregršt mogućnosti za inovativne pojave među kojima je i pametni ugovor (engl. smart contract). Koncept pametnog ugovora kao savremeno rešenje inkorporira više dimenzija tehnologije stvarajući (pravne) odnose između svog autora i saglasne strane. U cilju rasvetljavanja stvarnog mesta pametnog ugovora u odnosu na (ugovorno) pravo u radu se analiziraju karakteristike pametnih ugovora koristeći komparativni pristup u kontekstu klasičnih ugovora. Ujedno se ukazuje na prednosti i ograničenja primene pametnih ugovora kroz objašnjenje njegovih zamišljenih primena na stvaran sudski slučaj i kroz pojašnjenje principa upada u sprovođenje pametnog ugovora na primeru DAO fonda.

Ključne reči: blokčejn, ugovorno pravo, pametni ugovor, decentralizacija, samoizvršenje.

I UVOD

Celokupni način funkcionisanja društvene zajednice se zasniva na uzročno-posledičnim vezama zasnovanim na kontrolnim spregama koje predstavljaju svojevrsne garante očekivanih ishoda. Nameravane aktivnosti preduzete radi ostvarivanja očekivanog ishoda se zasnivaju na poverenju datom drugoj strani od čije kontraktivnosti zavisi željeni ishod, odnosno na osnovu poverenja u regulatornu ulogu posrednika. Sporazumi između fizičkog lica i poslodavca, banke, kompanije ili druge organizacije usmeravaju buduće delovanje dveju strana na način koji je pretpostavljen na osnovu prihvaćenih obaveza i odgovornosti. Pojedinci redovno deluju sami, a njihovo delovanje je dodatno osnaženo mogućnošću pozivanja na formalni pravni sistem koji osigurava da će protivpravno činjenje imati svoje svrsishodne posledice. Sporazume između više strana najjasnije utvrđuje razmenjena saglasna i potvrđena izjava volja lica kojih se pravni odnos tiče. S obzirom na mogućnost višeznačnog tumačenja ugovora[1] i na negiranje preuzetih obaveza, stvorila se potreba učešća treće strane. Kako se u ovakvoj postavci stvari javljaju negativne posledice u vidu uticanja na proces donošenja odluka i velikih troškova, postavilo se pitanje prevazilaženja potrebe za akterom van ugovornih strana.

Rešenje navedenog se nudi u vidu pametnih ugovora pisanih kompjuterskim jezikom čije tumačenje može biti samo i isključivo jednoznačno. Sredstvo stvaranja pametnih ugovora je matematički jezik, tačnije kod, koji se tumači i izvršava od strane mašine. Napisan na ovaj način, pametni ugovor omogućava:

1. jasno predvidivo ponašanje koje podrazumeva prava i obaveze;

2. univerzalno tumačenje sadržaja ugovora izraženog putem koda;[2]

3. uspostavljanje blokčejna,[3] kao entiteta od poverenja.

Uže definisano, pametni ugovor je primena blokčejn tehnologije (engl. Blockchain).[4] Blokčejn tehnologija omogućava primenu softvera koji kodifikuje poslovnu logiku i koji precizno imitira poslovni sporazum. Krajnji produkt primene ovih mogućnosti je pametni ugovor sa više funkcija:

1. beleženje i čuvanje pravila i ideje sporazuma;

2. automatsko ukazivanje na ispunjenje konkretnih ugovornih uslova;

3. samoizvršavanje sporazuma na osnovu uslovljavanja zavisne varijable.[5]

Prost primer na kojem se može približiti značenje pametnog ugovora i koji se ujedno smatra njegovom primitivnom varijantom je jednostavni automat čiji mehanizam poslovanja obuhvata umetanje određene sume novca u predviđeni deo mašine koja zauzvrat izdaje proizvod.[6] Nasuprot navedenom jednostavnom primeru, današnjica je donela intenzivni razvoj forme pametnih ugovora i ukazala na tendencije njegove upotrebe za sve oblike vredne imovine koja se kontroliše digitalnim sredstvima. Stoga je očekivano da će razvoj digitalne tehnologije i koncept pametnog ugovora usloviti donošenje novih i razvoj postojećih pravnih pravila.

Središnja odlika pametnih ugovora koja se direktno odražava na pravni sistem jeste njihova prostorna neograničenost, što za posledicu ima potrebu stvaranja usklađenih pravila za digitalne sadržaje i usluge koje se ovim ugovorima rešavaju. Na taj način se razlike koje postoje u ugovornom pravu u svakoj zemlji Evropske unije negiraju, kao i one koje su postavljene u okviru unutrašnjih zakonodavstava malobrojnih zemalja koje su iznedrile određena pravila u digitalnoj sferi. Najznačajniji međunarodni dokument u ovoj oblasti, usvojen krajem 2021. godine od strane Evropske komisije je studija o pametnim ugovorima i jedinstvenom digitalnom tržištu sa aspekta pristupa ,,zakon plus tehnologija“ (Smart contracts and the digital single market through the lens of a “law plus technology” approach) u kojoj se zagovora koordinacija i jednakost između tehnologije i prava.[7] Novina u izradi pravila jeste neophodna multidimenzionalnost pristupa aktuelnim tekovinama sa predikcijama za dugoročni period, dok tradicionalni pravni sadržaji mogu iscrpnom analizom ukazati na potencijal za izradu jednostavnih pravnih pravila, koja bi služila kao okvir za kompleksnu pojavu pametnih ugovora. Stoga će se u radu ukazati na neke od ključnih segmenata pristupa pravne nauke tehnologiji pametnih ugovora, koji pobuđuju pravne dileme i izazove.

II KONCEPT PAMETNIH UGOVORA

Koncept pametnih ugovora prvi je opisao Nik Sabo (engl. Nick Szabo), američki kriptograf i programer, 1996. godine. Već tada je predstavljen pametni ugovor kao samoizvršilački program koji je sposoban da realizuje sadržaj ugovora čim se prethodno utvrđeni uslovi ostvare, a koristeći matematičke algoritme za automatsko izvršavanje transakcija. Ideja o pametnom ugovoru nije bila primenljiva u praksi pošto tada nije postojala blokčejn tehnologija - tzv. ,,tehnologija distribuirane knjige“ (Distributed Ledger Technology - DLT). Tehnologija blokčejna je nastala 2009. godine uz pojavu prve kriptovalute bitkoina (engl. Bitcoin) čime je omogućena primena i razvoj pametnih ugovora. Pametni ugovori su kritična komponenta mnogih platformi i aplikacija koje se zasnivaju na korišćenju blokčejn tehnologije.[8]

A. Pojam pametnog ugovora

Definicija pametnog ugovora bi trebalo da sadrži tehnološke i pravne odredbe. U tehnološkom smislu, pametni ugovor je deo softvera koji je sačinjen iz programskog koda sadržanog u blokčejnu, a koji se aktivira ugovaranjem transakcije (razmene bilo kojeg dobra ili usluge) o kojoj se informacije beleže u bazi podataka putem matematičkih, kriptografskih algoritama.[9] U pravnom smislu, pametni ugovor predstavlja set prava i obaveza, odnosno pravila koja su ustanovljena saglasnom voljom dveju ili više strana i koja su izražena u digitalnoj formi. Primer definicije pametnog ugovora u okviru pravnog dokumenta nalazimo u Zakonu o digitalnoj imovini Republike Srbije: „...pametan ugovor je kompjuterski program ili protokol, zasnovan na tehnologiji distribuirane baze podataka ili sličnim tehnologijama, koji, u celini ili delimično, automatski izvršava, kontroliše ili dokumentuje pravno relevantne događaje i radnje u skladu sa već zaključenim ugovorom, pri čemu taj ugovor može biti zaključen elektronski putem tog programa ili protokola (čl. 2, tač. 39)...“[10]

Ovaj digitalni protokol za transmisiju kriptovanih informacija automatski izvršava ugovor, odnosno sprovodi transakcije koristeći šifrovani kompjuterski kod koji ,,prevodi“ sadržaj ugovora ili pravni tekst u operativni program. Softver čiji je deo pametni ugovor omogućava programiranje rasporeda izvršavanja delovanja iz ugovora unapred, o čemu se stvaraju zabeleške, paralelno beleškama o izvršenim transakcijama.[11]

Primer ugovornog odnosa koji bi se mogao lako rešiti putem pametnog ugovora je relacija između izdavača određenog proizvoda i oglašivača reklame za taj proizvod. Klauzula bi mogla da glasi da vlasnik profila na društvenoj mreži (osoba A) koji ima veliku povezanost sa drugim nalozima iste mreže ima zadatak da promoviše kod ili šifru za popuste na kupovinu proizvoda, a da se izdavač (osoba B) obaveže da vlasniku profila isplati dogovorena sredstva nakon izvršenih 100 kupovina proizvoda upotrebom koda za popust. Pametnim ugovorom se mogu definisati ugovorne obaveze i registrovati uslovi za izvršenje ugovorenog posla. Ugovor automatski detektuje ispunjenje uslova i pokreće transakciju sredstava osobe B na račun osobe A. Dodatno, kodiranjem ugovora se mogu prevenirati potencijalni problemi ovog odnosa tako što bi se sprečilo manipulisanje pikselima ili precenjivanje broja prikaza povezanih sa oglasom reklame od strane osobe A, što je radnja koju je nezamislivo izvesti putem klasičnog ugovora.

B. Karakteristike pametnih ugovora

Na osnovu početnog stadijuma pisanja, potom izvođenja, te zaključenja pametnog ugovora možemo izvesti njegove glavne karakteristike. Način izrađivanja, potvrđivanje odredbi i izvršenih radnji, čuvanje dokaznih podataka, te korigovanje elemenata ugovora su znatno različiti kod pametnog u odnosu na klasični ugovor. Navedene razlike proizilaze iz samostalnosti u pisanju i sprovođenju radnji koje su pametnom ugovoru omogućene na osnovu decentralizacije sistema kojem pripada.

 

Karakteristika

Klasični ugovor

Pametni ugovor

Jezik

ljudski

programski

Autentifikacija

sadržaj

sadržaj i transakcije

Beleženje

pisani uslovi

ugrađivanje u blok lanac uslova i transakcija

Prilagođavanje sadržaja

proces tumačenja

nedostupno

Tabela 1- sadržajne razlike između pametnog i klasičnog ugovora[12]

Šifrovani podaci u sistemu programa ili protokola koji deluje na blokčejnu u cilju stvaranja kolekcije koda (funkcije) i podaci koji se nalaze na određenoj adresi u blok lancu jesu osnovne jedinice pametnog ugovora. Oni su integrisani, te optimizovani u decentralizovanom sistemu i ne mogu se brisati ili menjati. Šifrovanjem se postiže zaštita identiteta, privatnost i autentičnost transakcija.[13] Navedeno čini pametne ugovore:

1. brzima[14] - vreme potrebno za stupanje na snagu pametnog ugovora je vreme potrebno za rudarenje jednog bloka;

2. nezavisnima - treća strana je onemogućena da posreduje u operacijama koje su osigurane pametnim ugovorima;

3. pouzdanima -  uneti sadržaj je jasan i nezamenljiv.

Autonomija sprovođenja pametnog ugovora se ogleda u nemogućnosti izmena sadržaja ugovora[15] i u njegovoj samoizvršilačkoj funkciji. Onda kada se kompjuterski potvrdi postojanje predviđenih uslova pokreće se izvršenje uslovljene radnje po jednostavnom principu ako/kada→ onda. Uz svaku transakciju uputilac plaća naknadu koja se dalje koristi za izvršenje funkcije pametnog ugovora.[16] Pošto su ugovori automatizovani nema:

1. utroška vremena na usaglašavanje grešaka koje često proizilaze iz ručno popunjenog dokumenta;

2. dodatne papirologije za obradu;

3. rizika od neizvršenja obaveza predviđenih ugovorom, pošto anticipirani uslovi štite ostale ugovorne strane;

4. greške prouzrokovane naknadnim ljudskim faktorom. 

Beleženje izvršenih aktivnosti pametnog digitalnog ugovora se odvija u bazi podataka pored prethodno upamćenog sadržaja, za razliku od drugih elektronskih i klasičnih ugovora čije se funkcije završavaju ustanovljavanjem odredbi. Zabeležene informacije su dostupne ugovornim stranama za čitanje na osnovu čega je lako proverljiv stadijum primene pametnog ugovora. Ovakva performansa pametnih ugovora štedi operativne troškove posrednika.[17]

Samouništenje je opcija kojom se pametni ugovor trajno briše iz baze podataka onda kada su sve predviđene transakcije izvršene u slučaju da je takvo rešenje uneto u dizajn od strane autora. Mogućnost trajnog brisanja izvršenog ugovora čini poslovanje bezbednim i strogo poverljivim.[18]

V. Potencijalne primene pametnog ugovora

Na osnovu načina funkcionisanja koncepta pametnog ugovora mogu se izdvojiti pojedine oblasti državnog poslovanja, te društvenih procesa kojima bi adekvatnije rešenje od trenutnog - klasičnog ugovora, bio pametni ugovor.[19]

 

Oblasti

Uže pojašnjenje koristi

Izvršna vlast

Proceduralna pravila tenderskog ugovaranja poslova i javnih nabavki koja su zasnovana na definisanju skupa kriterijuma se mogu iskazati kodom. Izbor ponuđača bi se upotrebom pametnog ugovora izvršavao automatski čime bi celi proces bio transparentan i pravičan.

Trgovina

Pametni ugovori o prevozu stvari bi omogućili bezbednu i efikasnu evidenciju promene vlasništva, kao i automatske uplate.

Zaposlenje

Manjak mogućnosti izmena i dopisivanja čini pametne ugovore dobrim rešenjem za ugrađivanje standardizovanih sistema plata, čime se garantuje jednoobraznost i nediskriminatorna politika poslovanja.

Zdravstvo

Brzi pristup medicinskim izveštajima, smeštenim u blokčejn i osiguranim kriptografijom koja onemogućava pristup nemedicinskom osoblju poboljšao bi rad i funkcionisanje celokupnog zdravstvenog sistema.

Računovodstvo

Sprovođenje pametnog ugovora direktnim zapisom i pamćenjem transakcije olakšava pohranjivanje baza za evidenciju.

Vlasništvo

Razmena i transfer sredstava mogu biti dizajnirani kodom za  simultano odvijanje. Elektronska verifikacija preduzetih aktivnosti i uslova koji joj prethode znatno štedi sredstva i neophodno vreme.

Zajam

Utvrđivanje, definisanje i registrovanje pametnog ugovora o zajmu ima izrazitu funkcionalnost u nadgledanju i upravljanju ugovornim odnosom. Paralelno se mogu pripisivati kazne za povredu roka na osnovu dizajna za nadgledanje finansijskih uslova kompanije u vidu kamatne stope ili raskida ugovora.

Tabela 2- prikaz potencijalnih oblasti u kojima će se koristiti pametni ugovor[20]

III PRAVNA OGRANIČENJA PRIMENE PAMETNIH UGOVORA

Lice koje poseduje znanje o kodiranju na jeziku pametnog ugovora i poseduje dovoljno kriptovaluta (ili ETH - Ether-a, matične kriptovalute Ethereum[21] mreže koja koristi tzv. Solidity računski univerzalan programski jezik) može sačiniti pametni ugovor i rasporediti ga na internet. Pisanje pravila i uslova ugovora znače ,,izjavljivanje volje“ izvođenjem, tj. iniciranjem programa u vidu ponude u specijalizovanoj ili distribuiranoj knjizi, te preduzimanjem radnje prihvatanja od strane druge ugovorne strane. Otpočinjanje ugovornog odnosa se vrši prema sledećem redosledu: sporazum→ uslovi→ kodiranje. Krajnjim prihvatanjem sleduje realizacija ugovora pod utvrđenim okolnostima.[22] U tehničkom smislu, proces zapisa i stupanja na snagu, te izvršavanja pametnog ugovora se može podeliti u više koraka: blokčejn→ izvršavanje→ zapis. Nakon sporazumevanja dveju strana donete odluke se pišu u okvir pametnog ugovora koji će biti šifrovan i skladišten u blokčejn mreži uz transakciju svih čvorova čime se beleži novo stanje mreže.[23] U okviru izvođenja pametnog ugovora odvijaju se transakcije ili predaje određenih dobara. Npr. jednom obećan poklon za izvršenu uslugu ili delovanje, bez prethodno unetog koda za opovrgavanje primarne odluke uz posledicu, postaje ,,zaključan“ i njime se ne može više manipulisati što ga čini idealnim rešenjem za objektivno poslovanje. Međutim, u slučaju namere da se pametni ugovor proširi na definisanje subjektivno uslovljenih odnosa, uviđa se ograničenost isključive digitalne tehnologije. Radi što jasnijeg prikaza navedenog objašnjenja, u radu će biti dalje korišćen specifičan primer iz sudske prakse.

U konkretnom slučaju tužilac je zaključio ugovor o doživotnom izdržavanju sa svojom babom, koja je ugovorom preuzela obavezu da mu po njenoj smrti bude predata u svojinu stambena zgrada. Pored navedenog, ona je zaključila još jedan ugovor sa svojom ćerkom o poklonu čiji je predmet činidbe ista nepokretnost. Pitanje spornog vlasništva nad nekretninom nastupilo je po utvrđivanju smrti dotadašnje primateljice izdržavanja. Prvostepenom presudom je usvojen tužbeni zahtev, a ista je bila preinačena od strane drugostepenog suda. Potom je Vrhovni kasacioni sud iznova preinačio presudu, odnosno potvrdio onu koja je prvobitno doneta.

Postavlja se pitanje da li bi slučaj tekao istim tokom u slučaju da je prvobitno bio sačinjen pametni ugovor o doživotnom izdržavanju.[24] Prvi zaključak koji implicira iz načina funkcionisanja pametnog ugovora je da isti predmet ne bi mogao da se dva puta poveže sa istim namenskim razlogom, u ovom slučaju nasleđivanjem imovine, te da spor ne bi mogao da nastane. Ekvivalentno navedenom, u zamišljenoj primeni pametnog ugovora posledice bi bile onakve kakve su rezultirale krajnjom presudom. Ipak, moglo se desiti da se slučaj završi na odluci drugostepenog organa,[25] koji je presudio drugačije od ishoda koji bi se pojavio primenom pametnog ugovora.[26] Stoga se zaključuje da je centralni problem koji bi se mogao javiti u opsežnoj primeni pametnog ugovora nesaobraznost efekata ugovora sa onima koji bi se javili u slučaju upotrebe klasičnog dokumenta.[27]

Još uvek nije moguće inkorporirati u okvire pametnih ugovora subjektivnost ili diskreciono ovlašćenje na način na koji bi ono moglo biti korišćeno od strane čoveka. Tumačenje ugovora i okolnosti slučaja od strane čoveka koji može razumom da prilagodi pravne norme aktuelnom društvenom poimanju morala i drugih relativno promenljivih društvenih kategorija je teško izbrisiv element iz rešavanja sporova, što negira mogućnost apsolutne primenljivosti pametnih ugovora.[28] Dosadašnji razvoj tehnologije ipak omogućava da se navedeni problemi u određenim predmetima prevaziđu ili da se unapred eliminišu. U zavisnosti od platforme koja se koristi za stvaranje pametnog ugovora, može se:

1. ustanoviti opcija naknadnog dodavanja koda što bi omogućilo izmene u odluci, ukoliko npr. davalac nekretnine postane nezadovoljan dobijenom kontrauslugom;

2. naknadno menjati već uneti kod angažovanjem tehnološkog stručnjaka;

3. unapred propisati kodom dodatna okolnost (ili više njih) od koje zavisi konačno ispunjenje obaveze uz precizno evidentiranje mogućnosti koje bi bile što približnije okolnostima koje se mogu očekivati, čime bi se dodao element autonomnog postupanja.[29] 

IV TEHNOLOŠKA OGRANIČENJA PAMETNOG UGOVORA                          SA PRAVNIM POSLEDICAMA

Najčešće kada razmišljamo o ranjivosti u sajber prostoru mislimo na kriptografiju. Osetljivosti pametnog ugovora se odražavaju na oblast znatno širu od pukih bitova i bajtova podataka koji se nalaze unutar nekog dela koda. Sofisticiranost tehnologije pametnog ugovora je u tome što naizgled on funkcioniše na idealno ispravan način, ali je realnost da može biti ugrožen čak i minimalnim aberacijama u logici pisanja koda, odnosno pojavom greške, tj. ,,baga“ (engl. bug). Greške se mogu odnositi na: 1. ranjivosti u računarstvu (kao što je primer lošeg upravljanja memorijom); 2. ranjivosti sistemskog programiranja (konkurentske aktivnosti u tzv. uslovima trke); 3. uticaje teorije igara koje vode ka potrebi izbegavanja neusklađenosti podsticaja koji bi mogli dovesti do nepravednih ekonomskih prednosti, iako se u osnovi sledi tehnički logika ugovora.[30] Greška u kodu pametnog ugovora pokreće više potreba koje su paradoksalne osnovi ugovora: uključivanje ljudske intervencije kao mehanizma reagovanja; pripisivanje besmislene odgovornosti autorima koji najčešće trpe nastalu štetu; povlačenje paralele između greške i pravne praznine klasičnih ugovora.[31]

S obzirom na mnoštvo opcija za ,,kvarenje“ ugovora, ovde neće biti učinjeni napori da se one približe, ali će se kroz konkretan slučaj hakovanja DAO-a (The DAO - decentralizovana autonomna organizacija) prikazati kako uređivanje nekoliko redova koda može da promeni celi tok dešavanja. DAO je bio popularan investicioni decentralizovani fond zasnovan na pametnim ugovorima koji je 2016. godine akumulirao više od 150.000.000 dolara u vidu kriptovalute. Fond je delovao po principu da projektu koji je zahtevao finansiranje i dobio podršku od strane DAO investicione zajednice prosledi na adresu sredstva, odnosno Ethereum adresa projekta bi ostvarila uslove prema kojima je mogla da povuče ether iz DAO fonda. Mehanizam prenosa valute na spoljnu adresu projekta je delovao tako što bi se sredstva prvo prenela, a tek onda bi se ažuriralo unutrašnje stanje DAO fonda i ustanovio balans. Takav model je omogućio hakerima da povuku više od predviđenih sredstava po metodi ponovljenog ulaska pre nego što se dogodi disbalans.[32]

Prilog 1- Pojednostavljen prikaz pametnog ugovora DAO-a sa ranjivošću na ponovljeni pristup u segmentu withdrowBalance ()[33]

Upad u DAO sistem pametnog ugovora je bio zasnovan na funkciji ,,povlačenja“[34] Ethereum-a da bi se izvršio ponovni ulazak. Rezultat je bilo ponavljanje sekvence - funkcija povlačenja ili povratka pametnog ugovora zahteva od fonda još jedno povlačenje sredstavatransfer sredstava pokreće funkciju povratka...[35]

Ovakav napad na pametni ugovor bi se mogao izbeći na više načina preventivnim delovanjem tehnoloških stručnjaka. Posledice do kojih slična zloupotreba tehnološkog znanja dovodi direktno zadiru u kršenje prava ugovornih strana. Opisanim načinom uzurpiranja pametnog ugovora uviđa se da savršeni princip njegovog funkcionisanja dovodi do znatno izraženije osetljivosti na spoljašnje strane uticaje od onih koji se mogu desiti okvirom klasičnog ugovora. Stoga se zaključuje da autonomija pametnog ugovora i izolovanost iz centralizovanog sistema vode ka vulnerabilnosti, čije posledice na velike organizacije ili upotrebe u poslovima organa državne vlasti mogu biti izuzetno značajne. Mehanizmi prevazilaženja ovakvih rizika još uvek nisu dovoljno razvijeni i ne može se očekivati da će se pametni ugovori u bliskoj budućnosti koristiti za pomenute delatnosti.

V ZAKLJUČAK

Upotreba pametnih ugovora ima potencijal da nadvlada upotrebu klasičnih ugovora u onim sferama prava koje zahtevaju automatizaciju postupka.[36] Ipak, ne treba smetnuti s uma da su pametni ugovori još uvek na nivou eksperimentalnih istraživanja. Pored istaknutih potencijala, oni imaju mnoštvo tehnoloških, pravnih i političkih prepreka na svom putu postajanja delom kontinuirane i društveno korisne prakse. Osnovna prepreka apsolutizacije primene pametnih ugovora se nalazi u maksimi - pametni ugovor je dobar onoliko koliko je dobro napisan računarski kod. Još uvek je izuzetno teško programirati blokčejn tako da se olakša zaustavljanje ili izmena koda. Posledice početnih grešaka u sastavljanju pametnog ugovora mogu diskreditovati poslovanje ugovorne strane, što ukazuje na nespremnost decentralizovanog sistema da proširi njihovu upotrebu u poslovima organa javnih vlasti.[37]

Navedene nesavršenosti pametnih ugovora ne mogu da ponište sofisticiranost ideje na kojoj se koncept pametnih ugovora zasniva. Trenutno je prisutnost pametnih ugovora vezana za objektivno poslovanje, a razvojem veštačke inteligencije biće omogućene dodatne upotrebe pametnih ugovora u subjektivno uslovljenim situacijama.

Primena pametnih ugovora ne može biti opsežna sve dok postoji element društvenosti ljudske zajednice. Specifično diskreciono odlučivanje koje je nužno u brojnim ugovornim odnosima je moguće jedino uključivanjem ljudskog posredničkog faktora. Hipotetički, razvoj tehnologije može doneti novine uz pomoć kojih bi se mogli mašinama pripisivati svi ljudski elementi, ali tada ne možemo govoriti o revoluciji koju pametni ugovori donose u ugovorno pravo, niti o revoluciji pravnog sistema, već o revoluciji u društvu. Ne isključujući navedeno jednostrano gledište u vezi sa pametnim ugovorima, pretpostavlja se da bi revolucija uzrokovana svestranom upotrebom veštačke inteligencije, pa samim tim i pametnih ugovora, imala druge paradigme.

 

 

 

 

 

Dušica Kovačević*

SMART CONTRACT - A REVOLUTION IN THE CONTRACT LAW OR A SUBSTITUTE CONSTRUCT?

Summary

The development of information technologies offers a handful of opportunities for innovative phenomena, including a smart contract - a decentralized system that works using blockchain technology. The concept of the smart contract as a modern solution incorporates more dimensions of technology that create (legal) relations between its authors and the contracting party where numerous dilemmas of the legal shaping of this digital document occur. In order to shed light on the real place of smart contracts in the legal system and their impact on traditional legal patterns, the paper presents the central characteristics of the smart contract that distinguish it from classical. These characteristics further serve to display potential areas in which a very likely smart contract will have a wider application, as well as to point out shortages that can occur during its workmanship and execution. At the same time, the advantages and restrictions of the application of smart contracts are pointed out by an explanation of imaginary smart contract applications on a real example from court practice, and by clarifying the principle of invading the smart contract on the example of the DAO Fund.

Keywords: blockchain, contract law, smart contract, decentralization, self-execution.

 

 


 



* Istraživačica pripravnica - Institut društvenih nauka,

kovacevicdusica@rocketmail.com.

[1] Jezik na kojem je pisani valjani ugovor, iako ima za cilj preciznost, retko je identično tumačen od strane više osoba koje mu pridodaju značenje na osnovu svog prethodnog iskustva i znanja. Posledično, on zahteva dodatnu ljudsku intervenciju i interpretaciju.  

[2] Omogućene su nepromenljive metode izražavanja čime se uklanjaju potencijalne greške i troškovi posrednika. Vid. P. Wayner, 23 blockchain languages driving the future of programming, https://techbeacon.com/app-dev-testing/23-blockchain-languages-driving-future-programming, datum posete: 16. 2. 2023.

[3] Uz upotrebu blokčejna moguće je obavljati izračunavanje među subjektima bez rizika, pošto se svi proračuni u okviru javne mreže blokova obavljaju od strane hiljada različitih entiteta. Vid. IBM, What are smart contracts on blockchain, https://www.ibm.com/topics/smart-contracts, datum posete: 10. 2. 2023.

[4] Blokčejn (u bukvalnom prevodu - lanac blokova) je skup digitalnih informacija podeljenih između čvorova koji su sastavni deo blokčejna, koji predstavlja strukturu distribuiranih podataka. Tehnologija se odlikuje lancem u kojem su povezani blokovi koji su kreirani na osnovu saglasnosti učesnika u transakciji i koji sadrže povezana dokumenta. Svaki dodati blok sadrži referencu o bloku na koji je dodat u lanac. Blokovi se ne mogu menjati, ali se mogu dodavati od strane učesnika transakcije. Odlike blokčejna su: upotreba kriptografije u cilju autentifikacije, mogućnosti čitanja podatka iz blokčejna i dodavanja sistemskih čvorova; jednaka prava učesnika platforme; nemogućnost izmene kreiranih podataka; decentralizacija. Poslednje navedena odlika je izrazito značajna, jer ukazuje na činjenicu da ne postoji ključna ili glavna strana koja bi bila rukovodilac operacija predviđenih u lancu. Svaki učesnik ima jednako pravo da čita podatke koji su distribuirani i verifikovani od strane učesnika u transakciji čime se preveniraju nepravilnosti ili činjenja protivna ugovoru. Decentralizacija blokčejna time osnažuje integritet i poverenje korisnika mreže. Vid. H. Natarajan, S. Krause, H. Gradstein, Distributed ledger technology and blockchain, 2017.

[5] J. Frankenfield, What Are Smart Contracts on the Blockchain and How They Work, https://www.investopedia.com/terms/s/smart-contracts.asp, datum posete: 15. 2. 2023.  

[6] J. Timessen, How Smart Contracts Are Like Vending Machines, https://coinsbench.com/how-smart-contracts-are-like-vending-machines-eefa10021540, datum posete: 10. 2. 2023.

[7] EU, Shaping Europe’s digital future, https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/smart-contracts-and-digital-single-market-through-lens-law-plus-technology-approach, datum posete: 20. 1. 2023.

[8] Pametni ugovori su prototip primera Amarinog zakona (koji je dobio ime po naučniku Roju Amari (engl. Roy Amara) koji ga je predložio) – koncepta prema kojem precenjujemo novu tehnologiju u kraćem roku, a potcenjujemo je na duže staze. Vid. S. Levi, A. Lipton, An Introduction to Smart Contracts and Their Potential and Inherent Limitations, https://corpgov.law.harvard.edu/2018/05/26/an-introduction-to-smart-contracts-and-their-potential-and-inherent-limitations/, datum posete: 25. 1. 2023.

[9] P. Cvetković, Pravni aspekti primene blokčejna: primer pametnih ugovora, Pravna riječ, 2020, 76.

[10] Donošenjem Zakona o digitalnoj imovini Republika Srbija se svrstala u krug malobrojnih zemalja koje se odlikuju pravilima kojima se reguliše oblast u okviru digitalnih inovacija. Vid. Zakon o digitalnoj imovini, Sl. glasnik RS, br. 153/2020, čl. 2, tač. 39. Pravna pravila o pametnim ugovorima imaju: Italija, Portugal, Nemačka, Malta, Monako... Vid. E. Zainutdinova, Smart Contracts in the Civil Law Countries: The Legislative Analysis and Regulation Perspectives, Law and Technology in a Global Digital Society, 2022, 229-350.

[11] Scalable, How are Smart Contracts Executed, https://scalablesolutions.io/news/how-are-smart-contracts-executed/, datum posete: 15. 2. 2023.

[12] A. Allmang, Smart contracts VS Traditional contracts, https://www.linedata.com/smart-contracts-vs-traditional-contracts, datum posete: 16. 2. 2023.

[13] A. Kosba et al., Hawk: The blockchain model of cryptography and privacy-preserving smart contracts, in: IEEE symposium on security and privacy (SP), IEEE, 2016.

[14] Brzina potrebna za izvršenje pametnog ugovora zavisi od blokčejna. Ethereum obavlja 30 transakcija u sekundi. Vid. M. Cavicchioli, Ethereum will reach 100000 transactions per second, https://en.cryptonomist.ch/2022/07/22/ethereum-reach-100000-transactions-second/, datum posete: 12. 2. 2023.

[15] U načelu postoji mogućnost određenih platformi na kojima se grade pametni ugovori za izmenu podataka, ali je takav proces izuzetno zahtevan i najčešće nedostupan ugovornim stranama za izvođenje. Konkretan faktor uticaja na ugovore ih karakteriše i deli na mekše i jače pametne ugovore. Vid. M. Mukhopadhyay, Ethereum Smart Contract Development: Build Blockchain-based Decentralized Applications Using Solidity, Birmingham, Packt Publishing, 2018, 124-126.

[16] ELI, Principles on Blockchain Technology, Smart Contracts and Consumer Protection, European Law Institute, 2022, 15.

[17] A. Allmang, op. cit., https://www.linedata.com/smart-contracts-vs-traditional-contracts, datum posete: 16. 2. 2023.

[18] CSIRO, Token Burning - Blockchain Patterns, https://research.csiro.au/blockchainpatterns/ general-patterns/migration-patterns/token-burning/, datum posete: 3. 3. 2023.

[19] M. Cvetković, Smart ugovori: revolucija ili komplikacija?, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Nišu, 2019, 6.

[20] CFI, Smart Contracts, https://corporatefinanceinstitute.com/resources/valuation/smart-contracts/, datum posete: 12. 2. 2023.

[21] Ethereum je prva mreža koja je koristila i popularizovala pametne ugovore sa posedujućom specifičnom upotrebnom vrednošću. Ona se smatra distribuiranom (virtuelnom) mašinom (Ethereum Virtual Machine (EVM)) čiji čvorovi mreže čuvaju kopiju i kod pametnog ugovora, te pravila kojih se svi ugovori moraju pridržavati. Dodatno, svaki čvor mreže ima pravila koja su ugrađena preko čvora, čime se svim pametnim ugovorima zadaju izvesna funkcionalna ograničenja. Vid. Ethereumbook, Mastering Ethereum - What is a Smart Contract, https://github.com/ethereumbook/ ethereumbook/blob/develop/07smart-contracts-solidity.asciidoc#what-is-a-smart-contract, datum posete: 20. 2. 2023. Druge blokčejn mreže (poput Bitkoina - Bitcoin) mogu da koriste na određeni način pametne ugovore, ali je tada transakcija tehnički pojednostavljena verzija pametnog ugovora. Bitkoin ima ograničenu obradu jezika koja prioritet daje bezbednosti u odnosu na programibilnost. Vid. Bitcoin Ecosystem: An Overview of Bitcoin Smart Contracts and How They Work, https://www.hiro.so/blog/bitcoin-ecosystem-an-overview-of-bitcoin-smart-contracts-and-how-they-work, datum posete: 15. 1. 2023. Mnoge platforme se odlikuju pametnim ugovorima, kao što su: Cardano, NEO, Stellar, Waves, Hyperledger Fabric, NEM, Polkadot, Solana, Algorand, Ergo, Tezos, Hedera, Tron. Vid. Z. Zheng et al., An overview on smart contracts: Challenges, advances and platforms, Future Generation Computer Systems 105, 2020, 475-491.  

[22] ELI, Principles on Blockchain Technology, Smart Contracts and Consumer Protection, European Law Institute, 2022, 56.

[23] Global X Research Team, Exploring the Disruptive Potential of Smart Contract, https://www.globalxetfs.com.au/exploring-the-disruptive-potential-of-smart-contracts/, datum posete: 27. 2. 2023.

[24] Presuda Vrhovnog kasacionog suda, REV 756/2015, https://www.vk.sud.rs/sr/%D1%80% D0%B5%D0%B2-7582015, datum posete: 19. 1. 2023.

[25] U konkretnom slučaju, drugostepeni sud je zaključio da je vlasnica nepokretnosti imala pravo da raspolaže nepokretnošću i zaključi ugovor o poklonu bez obzira na prethodno preuzete obaveze na osnovu ugovora o doživotnom izdržavanju. Suprotan stav o nemoralnosti postupanja vlasnice nekretnine prilikom zaključivanja novog ugovora o istom predmetu uz prisustvo postojane svesti o ranije ugovorenom odnosu koji nije raskinut, i koji vodi ka zaključku da naknadno potpisani ugovor ne proizvodi pravno dejstvo, proističe iz presude Vrhovnog kasacionog suda. Vid. Ibid.

[26] I dok su takve radnje i one u kojima je aktuelizovana upotreba pametnog ugovora legalne (jer je predmet ugovora legalan, bez obzira na manjak pozitivnopravnih pravila o digitalnom ugovaranju), postavlja se pitanje kakve bi pravne posledice mogao da proizvede primenjen pametni ugovor u cilju ilegalnih aktivnosti, kao što je na primer kupovina zakonom zabranjenih proizvoda na automatu. Pravni sistem je uobličen na taj način da bi efekti javnog prava nadjačali privatnost poslovanja koja proističe iz pametnog ugovora. Kada bi se ilegalne radnje sprovodile putem pametnog ugovora šteta ne bi bila naneta pojedinačno ugovornim stranama, već društvu, koje bi bilo štićeno državnim sredstvima. Smatra se da postojeći pravni sistem može da utiče na ilegalno poslovanje pametnog ugovora. Vid. R. De Caria, The legal meaning of smart contracts, European Review of Private Law 26.6, 2018.

[27] M. Raskin, The Law and Legality of Smart Contracts, Georgetown Law Technology Review, 2017, 306.

[28] Ibid.

[29] M. Mukhopadhyay, op. cit., 155-157.

[30] J. Chen et al., Defining smart contract defects on ethereum, IEEE Transactions on Software Engineering, 48.1, 2020, 327-345.

[31] Tumačenje greške za pravnu prazninu znači da se ona može posmatrati kao nepoželjna, ali dozvoljena. Greška bi onda proizvela neželjene posledice po ugovorne strane koje nisu štićene posredstvom indirektnog autoriteta, što dalje implicira da ugovori sa greškom u kodu ne mogu biti ispravljeni i transakcije ne mogu biti povraćene. S obzirom na to da bi posmatranje greške za pravnu prazninu dovelo do (dodatne) štete po ugovorne strane, te da odgovornost za nastanak greške ne može biti potpuna, ova problematika postaje veliki izazov za premošćavanje u okviru pravne nauke. Vid. A. Guadamuz, All watched over by machines of loving grace: A critical look at smart contracts, Computer Law & Security Review, 35. 6, 2019.

[32] Z. Pratap, Reentrancy Attacks and The DAO Hack, https://blog.chain.link/reentrancy-attacks-and-the-dao-hack/, datum posete: 28. 2. 2023.

[33] M. Derka, What is a Re-Entrancy Attack, https://quantstamp.com/blog/what-is-a-re-entrancy-attack,  datum posete: 12. 2. 2023.

[34] Svaki bajt kod pametnog ugovora Ethereum-a sadrži navedenu funkciju. Vid. Ibid.

[35] R. Gorzny et al., Fundamentals of Smart Contract Security, NY: Momentum Press, 2019, 60-65.  

[36] Prema jednom proračunu, predviđa se da će veličina globalnog tržišta pametnih ugovora dostići 1,5 milijardi evra do 2028. godine, sa 308 miliona evra u 2021. godini, što znači da je evoluiranje i široko prihvatanje pametnih ugovora u složenom sistemu komercijalnih odnosa sasvim izvesno. Vid. ELI, Blockchain Technology and Smart Contract, https://www.europeanlawinstitute.eu/projects-publications/current-projects/current-projects/blockchains/, datum posete: 20. 2. 2023.

[37] A. Đurović, Pametni ugovori kao inovacija u pravu osiguranja, Pravo i privreda, br. 3, 2020, 308-310.

* Junior Research Assistant, Institute of Social Sciences, Belgrade.