Јелена Ковачић

 

У ПРИЛОГ РЕФОРМИ ПОРЕСКЕ УПРАВЕ

(измена Закона о пореском поступку и пореској администрацији

или посебан Закон о Пореској управи)

 

 

Убирање пореза представља приход од права на поседовање, располагање или промет добара унутар државне територије једне државе и старо је колико и државна организација. Новац од грађана и привредних субјеката, држава прикупља као средства за рад управе и за обављање јавних послова који су заједнички интерес свих грађана.

Послове убирања пореза и других јавних прихода обавља Пореска управа Србије, преко службеника – порезника.

            Организација државне пореске службе у Србији се није битно мењала од деведесетих година прошлог века, када је формирана Републичка управа јавних прихода као јединствени, централизовани систем убирања јавних прихода.

            У времену када је примарни циљ сваке транзиционе земље модернизација система државне управе, Пореска управа у Србији мора неизбежно да доживи измене. Покренути реформски процеси у одређеним сегментима су открили недостатке, па је постављени циљ реформе: модернизација, унапређење функционисања, побољшање координације рада и као темељно питање -  повећање ефикасности Пореске управе. Уз то, пред Пореску управу се постављају задаци припреме за широку и продубљену међународну сарадњу у предстојећим процесима придруживања Европској Унији.

            Такође треба имати у виду да организациони аспект реформе Пореске управе подразумева реформу законодавства - измену постојећих и доношење нових прописа у складу са потребама модерне управе.

Кључне речи: Пореска управа, закон, делокруг, организација, реформа, порески службеници.