Jelena Kovačić

 

U PRILOG REFORMI PORESKE UPRAVE

(izmena Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji

ili poseban Zakon o Poreskoj upravi)

 

 

Ubiranje poreza predstavlja prihod od prava na posedovanje, raspolaganje ili promet dobara unutar državne teritorije jedne države i staro je koliko i državna organizacija. Novac od građana i privrednih subjekata, država prikuplja kao sredstva za rad uprave i za obavljanje javnih poslova koji su zajednički interes svih građana.

Poslove ubiranja poreza i drugih javnih prihoda obavlja Poreska uprava Srbije, preko službenika – poreznika.

            Organizacija državne poreske službe u Srbiji se nije bitno menjala od devedesetih godina prošlog veka, kada je formirana Republička uprava javnih prihoda kao jedinstveni, centralizovani sistem ubiranja javnih prihoda.

            U vremenu kada je primarni cilj svake tranzicione zemlje modernizacija sistema državne uprave, Poreska uprava u Srbiji mora neizbežno da doživi izmene. Pokrenuti reformski procesi u određenim segmentima su otkrili nedostatke, pa je postavljeni cilj reforme: modernizacija, unapređenje funkcionisanja, poboljšanje koordinacije rada i kao temeljno pitanje -  povećanje efikasnosti Poreske uprave. Uz to, pred Poresku upravu se postavljaju zadaci pripreme za široku i produbljenu međunarodnu saradnju u predstojećim procesima pridruživanja Evropskoj Uniji.

            Takođe treba imati u vidu da organizacioni aspekt reforme Poreske uprave podrazumeva reformu zakonodavstva - izmenu postojećih i donošenje novih propisa u skladu sa potrebama moderne uprave.

Ključne reči: Poreska uprava, zakon, delokrug, organizacija, reforma, poreski službenici.