Др Снежана Миладиновић

 

СОЛИДАРНЕ ОБЛИГАЦИЈЕ

У ОДРЕДБАМА НАЧЕЛА ЕВРОПСКОГ УГОВОРНОГ ПРАВА (PECL) I

ЗАЈЕДНИЧКОГ РЕФЕРЕНТНОГ ОКВИРА (DCFR)

 

 

            Интересовање за проблематику множине субјеката у облигацијама очекивано је и оправдано. Ово питање је кроз вијекове изазивало велику пажњу и интересовање не само унутар граница правне науке, већ и у позитивном и упоредном праву. Одавно су отворена нека од питања која и до данашњих дана заокупљању правну мисао.

Комисија за израду Начела европског уговорног права је десето поглавље посветила сложеним облигацијама са више субјеката. Под насловомМножина субјеката у облигацијиодредбама Начела детаљно су регулисане солидарне, дјељиве и недјељиве облигације. Поглавље десето је подјељено на два одјељка од којих је први посвећен облигацијама са више лица на дужничкој страни тј. пасивним солидарним, дјељивим и недјељивим облигацијама, док је други одјељак посвећен облигацијама са више лица на повјерилачкој страни тј. активним солидарним, дјељивим и недјељивим облигацијама.

Stady Group on a European Civil Code је четврто поглавље Заједничког референтног оквира (DCFR) посветила сложеним облигацијама са више субјеката (“Облигације са више дужника и повјерилаца”). Поглавље четири је подијељено на два дијела од којих је први посвећен облигацијама са више лица на дужничкој страни (пасивне солидарне, дјељиве и недјељиве облигације) а други облигацијама са више лица на повјерилачкој страни (активне солидарне, дјељиве и недјељиве облигације).

Кључне ријечи: Начела европског уговорног права (PECL), Заједнички референтни оквир (DCFR), множина субјеката у облигацијама, солидарне облигације, пасивне солидарне облигације, активне солидарне облигације.