Почетак
Предавање „Пореска култура“ др Биргер Нереа, вође пројекта GIZ-a „Реформа јавних финансија“

Правни факултет у Крагујевцу је имао част и задовољство да у петак, 8. јуна 2012. године у семинар сали факултета, са почетком у 12 часова, угости др Биргер Нереа, вођу пројекта GIZ-a „Реформа јавних финансија“, који је одржао предавање на тему „Пореска култура“ заједно са господином Драгутином Радосављевићем, директором Пореске управе Републике Србије.

Након посете деканата Правног факултета и разговора са деканом Правног факултета, проф. др Предрагом Стојановићем, др Нере и господин Радосављевић су имали прилику да се сусретну и са ректором Универзитета у Крагујевцу, проф. др Слободаном Арсенијевићем. 

У току предавања директор Пореске управе господин Драгутин Радосављевић навео је да је резултат отворености Пореске управе према обвезницима и сарадња са немачком организијом GIZ која пружа подршку Србији у реформи јавних финансија. Господин Нере је ,током дискусије са студентима Правног факултета, нагласио да наплата пореских обавеза директно утиче на квалитет живота грађана, како се из ових прихода финансирају здравство, образовање инфраструктура итд. Из тог разлога, по речима др Нереа, важно је унапредити културу пореских обвезника у Србији и повећати наплативост. Пореска управа Републике Србије, захваљујући сарадњи са немачким колегама, отворила је више сервиса, сајтова и контакт центара којима се приближила пореским обвезницима. Генерални закључак је да је Србија на добром путу ка унапређењу пореске културе.

GIZ  (Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit –GIZ– GmbH)
je jавно предузеће Републике Немачке на савезном нивоу, основано 1975. године, као установа приватног сектора, са седиштем у Ешборну, покрај Франкфурта на Мајни. Као међународна организација за сарадњу на пољу одрживог развоја и са активностима широм планете, GIZ подржава напоре немачке владе у достизању циљева своје развојне политике нудећи одржива и трајна решења за политички, економски, еколошки и друштвени развој у глобализованом свету. Радећи у, често, тешким условима, GIZ промовише сложене процесе друштвених реформи. Основни циљ рада GIZ-а је побољшање услова за живот људи на одрживој основи.

Сарадња Републике Немачке са Србијом почела је 2000. године када је Немачка организација за техничку сарадњу, по налогу Савезне владе Републике Немачке, отворила координациони биро у Београду. Као предузеће са дугогодишњим искуством у земљама у транзицији, GIZ подржава Владу РС у стварању демократских правно-државних и модерних тржишно-привредних оквира, у складу са стандардима ЕУ. Заједно са српским партнерима GIZ је од почетка следио интегрални приступ унапређењу привреде и запошљавања који укључује доносиоце одлука на државној и приватној страни. У духу стратегије регионалне сарадње, GIZ посебно истиче прекограничне активности, са циљем уклањања препрека у области трговине и сарадње. Циљ је да се уједначе економски оквирни услови различитих земаља на Балкану.

др Биргер Нере – кратка биографија

Након што је упоредо студирао славистику и националну економију, Биргер Нере је упоредо докторирао у оквиру асистентског места на Институту за финансијску науку (проф. др Кристијан Шер) Универзитета у Хамбургу. У његовој дисертацији „Пореска култура и пореска реформа“ (2004.) садржане су исцрпне студије случаја у вези са пореским реформским процесима у Јапану након Другог светског рата и у Русији након распада Совјетског Савеза. Објављајући разне стручне прилоге и публикације од 2000. године, Биргер Нере је оживео дебату о пореској култури у међународној стручној јавности. У виду споредног занимања обављао је прве експертске послове за некадашњи GTZ (нпр. реформа пореске администрације у Украјини).

Након прелазног периода у коме је обављао слободну професионалну делатност, 2005. године се запослио као научни референт за локалне финансије на Институту за економска истраживања у Хелеу, одакле је 2007. године прешао у Централу Немачке организације за техничку сарадњу (Deutsche Gesellschaft für technische Zusammenarbeit - GTZ) у Ешборну. У различитим функцијама био је, између осталог, задужен за саветовање главног налогодавца – Савезног министарства за економску сарадњу и развој (BMZ) у вези са пореским питањима, управљање међународним портфолиом пореских пројеката, као и руковођење сарадњом Немачке са Међународним монетарним фондом у односу на регионалне центре и теничке сарадње (RTCA) у Африци и Јужној Америци. У Србију долази у септембру 2010. године и по налогу Deutsche Gesellschaft für internazonale Zusammenarbeit (GIZ) преузима вођење српско-немачког пројекта „Реформа финансијске администрације“ са седиштем у Београду. Од јануара 2012. године Биргер Нере је вођа актуелног GIZ пројекта „Реформа јавних финансија“ чији су партнери Министарство финансија и Пореска управа Републике Србије.

Фото:

 
< Претходно   Следеће >